Fatalna lista - Siobhan Vivian


Autor: Siobhan Vivian

Tytuł: Fatalna lista

Wydawnictwo: Feeria Young

Data wydania: 1 marca 2017

Liczba stron: 384

ISBN9788373926189W dzisiejszych czasach pragniemy być indywidualistami. Wyróżniające się ubrania, dziwne kolory włosów, tatuaże czy kolczyki w nietypowych miejscach. W ten sposób staramy się wyróżnić z tłumu, jednak jednocześnie coraz bardziej się do niego upodabniamy. Mówiąc, że nie chcemy przypodobać się społeczeństwu, coraz bardziej kształtujemy się w typ, który ono zaakceptuje. Jak działa na nas opinia wywierana przez inne osoby? Właśnie z tym pytaniem zmierzyła się Siobhan Vivian w książce “Fatalna lista” od wydawnictwa Feeria Young.


Piękno i brzydota nie zawsze są kwestią wyglądu.
Wyobraź sobie, że gdy przychodzisz do szkoły, oczy wszystkich są wbite w jeden punkt.W listę.Czy znajdziesz na niej swoje nazwisko? A jeśli tak, to w której kategorii?Co roku ktoś - nie wiadomo, kto - wybiera dwie dziewczyny z każdego rocznika. Jedna zostaje okrzyknięta najpiękniejszą, druga - najbrzydszą.O tych spoza listy natychmiast się zapomina. Wybrane nagle znajdują się w centrum uwagi całej szkoły. Na liście są nazwiska ośmiu dziewcząt. W świecie po liście ich życie już nigdy nie będzie takie samo.


RECENZJA MAGDY

Czasy licealne są wspaniałym okresem w życiu człowieka. Pierwsze kroki w dorosłe życie, podejmowanie poważnych decyzji w kwestii naszej przyszłości i przyjaźnie, które nieraz zostają na całe życie. Jednak jest to też czas, w którym odkrywamy siebie. Co się stanie, kiedy z osoby z zewnątrz nas zaszufladkują? Jak poradzić sobie z tytułem, który definiuje nas jako ludzi? Z tym problemem musiały zmierzyć się bohaterki nowej książki Siobhan Vivian. Kiedy fatalna lista najpiękniejszej i najbrzydszej dziewczyny w każdym roczniku została ogłoszona, ósemka uczennic musiała zmierzyć się z jej konsekwencjami.
Książka napisana została z perspektywy uczennic, które znalazły się na liście ogłoszonej tydzień przed balem jesiennym. Każda z nich jest inna. Daniell, to zakochana pływaczka, która nadal żyje letnim obozem. Abby żyje w cieniu siostry prymuski. Candace to popularna dziewczyna, rządząca swoimi poddanymi żelazną ręką. Lauren, nieśmiała córka nadopiekuńczej matki, która dotychczas uczyła się w domu. Sara jest zbuntowaną introwertyczką, walczącą z wizerunkiem narzuconym przez popularne dzieciaki. Bridget to zakompleksiona na punkcie swojego wyglądu trzecioklasistka. Jennifer już czwarty rok z rzędu otrzymuje tytuł najbrzydszej dziewczyny. Margo to typowa królowa balu, która jest powszechnie lubiana. Na pierwszy rzut oka nic ich nie łączy, jednak razem odkrywają jak lista sprawia, że tracą cząstkę siebie starając przypodobać się szkole.
Cała fabuła toczy się w ciągu tygodnia. Od momentu wywieszenia listy do finału, który ma miejsce w trakcie balu. Napisana została w narracji pierwszoosobowej, dzięki czemu mamy wgląd w przemyślenia bohaterek. Mimo, że na pierwszy rzut oka mamy przedstawioną typową amerykańską szkołę z sztampowymi typami uczennic, to dzięki wglądowi w ich życie i analizą tego jak działa na nastolatków presja społeczeństwa, widzimy ich inne oblicze. Problemy, z którymi muszą zmierzyć się dziewczyny są przeróżne. Niektóre błahe, jak te czy ubieram się wystarczająco kobieco. Jednak większość wiąże się z poważnymi następstwami. Problemy z łaknieniem, oszukiwanie w szkole, rezygnacja z ważnych zawodów, odwrócenie się wszystkich przyjaciół, oszukiwanie rodziców - to tylko niektóre z nich. A wszystkie są spowodowane presją społeczeństwa. Dziewczyny, choć świadome jakie skutki mają ich decyzje, kompletnie podporządkowują się temu, czego się od nich oczekuje. Nawet Sara, która stara się jak najbardziej odciąć od jednolitej masy, tworzonej przez uczniów  Mount Washington High, spełnia ich oczekiwania co do swojej osoby.
Jest to ciekawa analiza psychologiczna społeczeństwa umieszczona bądź co bądź w książce młodzieżowej. Pokazuje do czego zdolny jest człowiek, by utrzymać tytuł piękności czy uciec od łatki brzyduli. Jednocześnie potwierdza się fraza, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Jednak przejdźmy do wad książki, bo mimo ciekawego pomysłu mam kilka zastrzeżeń do finału opowieści. Autorka postawiła na otwarte zakończenie, co w wielu powieściach jest świetnym zabiegiem, jednak niekoniecznie w tej. Zamykając książkę (lub przechodząc do ostatniej strony na czytniku) ma się wrażenie ogromnego niedosytu. Tak jakby książka skończyła się w momencie, kiedy akcja dopiero porządnie się rozkręciła. Może jest to specjalny zabieg, ale tak naprawdę zostało opisane drugie oblicze kilku z bohaterek i to bardzo pokrótce.
Tak więc podsumowując, “Fatalna lista” jest naprawdę dobrą książką młodzieżową, w której niejedna z nas może się utożsamić z którąś z bohaterek lub zobaczyć w niej sytuacje z własnych szkół. Jednak mimo ciekawej galerii postaci i analizy społeczeństwa, zabrakło swego rodzaju podsumowania w finale książki, który pozostawił niedostatek emocji.


Co sądzicie o takiej tematyce w książkach młodzieżowych? Czytaliście inne pozycje tego typu?