13 powodów


Autor: Jay Asher

Tytuł: 13 powodów

Wydawnictwo: Rebis

Data wydania: 28 marca 2017 (21.04.09)

Liczba stron: 272

ISBN9788380621862Czasami warto wrócić do książek, które przeczytało się już jakiś czas temu. Możemy dzięki temu odkryć w nich coś nowego, czego nie zauważyliśmy wcześniej. Ja miałam ogromną przyjemność ponownie przeczytać 13 powodów Jay Ashera. Pierwszy raz trafiłam na tę książkę kilka lat temu. Od tego czasu opuściłam już mury szkolne, zaczęłam inne życie i całkowicie się zmieniłam. Czy jednak moja opinia o niej również uległa zmianie? Przekonajcie się sami.

Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego.

Po wielkim sukcesie, jakim okazał się serial na podstawie książki Jay Ashera, pewnie wielu czytelników dowiedziało się właśnie o istnieniu tej pozycji. Prawdopodobnie taka sama liczba osób już ją kiedyś czytało i teraz z nostalgią wspomina swoją przygodę z nią. Sama zastanawiałam się czy nie będąc już w grupie wiekowej bohaterów tak samo odbiorę tę pozycję. Okazało się jednak, że z wiekiem to wszystko staje się jeszcze prawdziwsze i okrutniejsze - bo jesteś świadomy tego, że to sama prawda.
❚❚
Według Komendy Głównej Policji w Polsce w 2014 roku 1614 osób przed 24 rokiem życia popełniło samobójstwo. Byli to licealiści, gimnazjaliści, studenci i osoby, które już ukończyły szkołę. Nie jest to coś, co wymyśliła sobie Ameryka i ciekawie wygląda w filmach i książkach. Jest to coś, co nas dotyczy i dzieje się w naszym otoczeniu. Ta książka to nie tylko smutna historia o dziewczynie, która targnęła na swoje życie. To dobry kawał literatury, który otwiera nam oczy na to co się dzieje na świecie.
❚❚
Historia opowiadana jest przez Claya, który pewnego dnia wraca do domu i znajduje pudełko taśm. W tym momencie dowiaduje się, że jest jednym z powodów, przez które Hannah popełniła samobójstwo. Wraz z nim jeszcze raz przeżywamy żałobę po śmierci dziewczyny i poznajemy jej historię. Dowiadujemy się jak może wyglądać z pozoru niewinna sytuacja z punktu widzenia innej osoby. Jak jedno słowo, gest, czy nieprzemyślany czyn dotyka ludzi oraz jak niewinny żart sprawia, że ktoś przestanie dobrze czuć się sam ze sobą. Nie jest to płytka historia o nastolatkach, którzy dorastają w amerykańskim śnie i nagle sprowadzono ich na ziemię. Ta książka nie jest łatwa w odbiorze, bo choć liczy niecałe 300 stron, to przepełniona jest smutkiem, cierpieniem i żalem. Świadomość, że poznajemy powody tego co się wydarzyło i jesteśmy świadkiem bezradności chłopaka - biernymi obserwatorami wszystkich wydarzeń, jest druzgocącym uczuciem.
❚❚
W 13 powodach nie mamy galerii bohaterów. Jak już wspomniałem, główną postacią w tej książce jest Clay, który opowiada nam o nocy, w której przesłuchał taśmy. W czasie swojej wędrówki przez miasto spotyka kilka osób, ale są to mało znaczące epizody. Poznajemy też Hannah, a dokładniej dziewczynę, która już postawiła na sobie krzyżyk i stworzyła nagrania.  Poznajemy jej perspektywę wydarzeń, która jest odmienna od wersji Claya. Dowiadujemy się jak zbiór małych rzeczy dotknął dziewczynę i naruszył jej pewność siebie. Hannah okazuje się zwykłą, wrażliwą osobą, która miała pecha poznać niewłaściwych ludzi. Clay natomiast jest przeciętnym typem kujona, którego wyróżnia jedynie nieśmiałość. Ta dwójka z pozoru nie miała ze sobą nic wspólnego, dlaczego więc Clay stał się jednym z powodów śmierci dziewczyny? Tego dowiecie się czytając książkę.
❚❚
Niektórych może dziwić, że głównym motywem książki są kasety. Kto w dzisiejszych czasach ich używa? Należy wziąć pod uwagę, że dzieło Jay Ashera swoją premierę miało w 2007 roku. Okazuje się jednak utworem uniwersalnym, gdyż dziesięć lat po wydaniu historia w niej opisana nadal jest aktualna. Młodzi ludzie nadal decydują się popełniać samobójstwa, a inni nieświadomie krzywdzą znajomych. Czasami też największą krzywdą jaką można komuś wyrządzić jest odwracanie głowy i ignorowanie tego, co się dzieje wokół nas. Jeśli myślisz, że jesteś za “stary” na tę książkę, to pragnę wyprowadzić Cię z błędu. Nie ma tu limitu wieku. To krótka historia, ale zdecydowanie warto ją przeczytać.
❚❚
Jeśli jesteście fanami Young Adult, a nie czytaliście tej książki, to polecam nadrobić braki. Jednak jeśli po prostu chcecie przeczytać coś więcej niż romantyczne historie zakochanych rodem z bajek Disneya, to ta pozycja również jest dla was. Na mnie 13 powodów wywarło zdumiewające wrażenie. Ignorancja i bezduszność ludzi nie znają granic. Jednak jest to przede wszystkim historia o samotności i ludzkim dramacie. Otwiera nam oczy i uczy czegoś więcej. Daje szansę uczyć się na błędach innych.

Czytaliście książkę 13 powodów Jay Ashera? Co o niej sądzicie? Zastanawiacie się czy obejrzeć serial na jej podstawie? W takim razie zapraszam na 13 powodów, dla których warto to zrobić.

Za swój egzemplarz dziękuję Domowi Wydawniczemu Rebis.