Czytelniczka - Traci Chee


Autor: Traci Chee

Tytuł: Czytelniczka

Wydawnictwo: Bukowy Las

Data wydania: 24 maja 2017

Liczba stron: 472

ISBN9788380740792


Jak wyglądałby świat gdyby nie istniał alfabet, Gutenberg nie wymyślił druku, a nasi przodkowie nie stworzyli sztuki pisania? Czy wiedzielibyśmy o istnieniu Boga? Czy znalibyśmy Newtona, Leonardo da Vici? Na szczęście nie musimy sobie tego wyobrażać bo pismo i książki towarzyszą nam od najmłodszych lat. Jednak dzięki Traci Chee mamy okazję odwiedzić świat, gdzie sztuka pisania nie istnieje, a całą wiedzę i historię przekazuje się ustnie. Jednak istnieje legenda o tajemniczym artefakcie, pełnym magii i zakazanej wiedzy. Rzecz ta ma tak wielką moc, że sam fakt jej istnienia jest najbardziej strzeżoną tajemnicą ludzkości. Jednak my możemy odkryć wraz Sefią prawdę o broni, która może zniszczyć całe armie - czyli o książce.

Szesnastoletnia Sefia wie, czym jest walka o przetrwanie. Po tym, jak brutalnie zamordowano jej ojca, dziewczyna ucieka do puszczy ze swoją ciotką Nin. Uczy się tropić, polować i kraść. Na dnie plecaka ukrywa książkę, jedyną pamiątkę po zmarłych rodzicach. Pewnego dnia tajemniczy napastnicy porywają Nin i Sefia zostaje sama. Przerażona dziewczyna pragnie wyruszyć na ratunek ciotce. Z pomocą przychodzi jej tajemniczy Łucznik oraz książka, która okazuje się magicznym artefaktem i kluczem do zrozumienia mrocznej historii świata.

“Czytanie przenosi nas do innego świata”, “książki są czymś magicznym”, “czytając wiele się nauczymy”. Kto z nas nie raz to słyszał, lub sam zachwalał książki tymi wyrażeniami? Nie jest to żadna tajemnica, że powieść dla czytelnika to klucz do nowego, niesamowitego świata, do którego może się przenieść jedynie otwierając wielkie tomiszcze pełne kartek i liter. Co więc powiecie na książkę o książce? I to nie takiej zwykłej. Książce, która jest prawdziwą magią. Brzmi ciekawie? A to dopiero początek zalet Czytelniczki od Traci Chee!
Mimo, że każdy kocha książki, to jest nieznaczna liczba powieści w których to lektury są główną ich główną tematyką. Tym bardziej cieszy, że tak niezwykły pomysł na książkę przypadł pozycji Young Adult, które raczej ma określone “fabuły”, na które aktualnie jest moda. Autorka jednak postanowiła wyjść przed szereg i pokazać nam coś nowego. Coś tak niezwykłego, że po dotarciu na ostatnią stronę, chcesz wrócić do początku i od nowa zanurzyć się w niezwykły świat Kelanna.
Czytelniczka to przede wszystkim fantasy z wątkiem przygodowym. Główną bohaterką - jak na YA przystało - jest siedemnastoletnia Sefia, dziewczyna od najmłodszych lat doświadczona przez życie i strzegąca tajemnic. Jednak jak strzec tajemnic, których treści się nie zna? Dziewczyna postanawia więc dowiedzieć się jak najwięcej o tajemniczym spadku, który został jej po rodzicach. Jednak nie jest to łatwe zadanie, bo opiece temu tajemniczemu przedmiotowi, jakim jest książka, towarzyszy wielkie niebezpieczeństwo. Czy Sefia odkryje jej tajemnice? Czy zrozumie moc, którą posiada jej wolumin? Czy przy tym wszystkim uda jej się przeżyć? Powiem wam tylko, że odpowiedzi na te pytania nie są tak oczywiste jak myślicie.
Sama bohaterka jest połączeniem Katniss (Igrzyska śmierci) oraz Celaeny (Szklany tron). Jednak jak sama nie lubię tych postaci, tak Safia w magiczny sposób posiada ich najlepsze cechy. Jest odważna, samodzielna i ma jeden cel - zemścić się na ludziach, którzy zabili jej ojca. Przy tym nie irytuje i od pierwszych stron czytelnik kibicuje jej w osiągnięciu celu. Z każdą stroną widzimy jak bohaterka zmienia się poznając tajemniczą wiedzę - jest bardziej skupiona na zadaniu i potrafi wykorzystać wszystkie środki, które są konieczne do jego osiągnięcia.
Jednak nie musi się z nim zmierzyć sama, gdyż towarzyszy jej Łucznik - chłopak, skrywający jeszcze więcej tajemnic niż ona. Jak można się się domyślić, tych dwoje tworzy w książce wątek romantyczny. Jednak tak subtelny, że nie musimy się martwić cukierkowymi scenami wprost z komedii romantycznej. Autorka zachowała równowagę łącząc wszystkie elementy Young Adult tak, by czytelnik nie mógł oderwać się od stron jej książki.
Narracja w powieści jest prowadzona głównie przez główną bohaterkę, lecz pojawiają się rozdziały z perspektywy innych postaci. Im dalej w fabułę tym jest ich coraz więcej i coraz to nowe osoby dostają szansę pokazania swojej wersji wydarzeń. Dzięki temu nie odbieramy fabuły tylko jako nastoletnia dziewczyna, ale mamy szansę poznać inne wątki historii, która pod koniec łączy się w doskonałe zakończenie. Traci decyduje się ukazać nam nowe historie, wraz ze wzrostem naszej świadomości. Dzięki temu czytając rozdziały z perspektywy innych postaci jesteśmy zaciekawieni, ale nie zirytowani kompletną niewiedzą na temat świata, który stworzyła autorka.
Świat ten zdecydowanie zasługuje na pochwałę, bo choć styl autorki jest dość prosty i mało wymagający, to kraina, gdzie książka posiada prawdziwą moc i daje ludziom nieskończoną siłę jest czymś nowym i bardzo ciekawym. Książka jest przemyślana, a wykreowanie Kelanna trzyma się kupy. Autorka przemyślała tę powieść i to czuć czytając ją. Nic nie jest pozostawione przypadkowi i choć na początku X nie ma sensu, to okazuje się że miało jednak ogromne znaczenie w innej scenie.
Polecam tę książkę fanom Young Adult i fantasy, a przede wszystkim osobom, które kochają książki. Czytelniczka od Traci Chee pozwoli wam poznać świat, gdzie lektura naprawdę może was przenieść do innego wymiaru. Do tego dostajemy przemyślany świat i bohaterów, z którym ciężko będzie nam się rozstać. Jeśli lubicie silne bohaterki walczące o swoje, tajemnicze stowarzyszenia oraz magię, to właśnie znaleźliście książkę dla siebie!

Czytaliście książki o książkach? Jakie? Co sądzicie o takiej tematyce lektur? Zainteresowała was fabuła Czytelniczki

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Bukowy Las.