Król Kruków - Maggie Stiefvater


Autor: Maggie Stiefvater

Tytuł: Król Kruków

Wydawnictwo: Uroboros

Data wydania: 19 czerwca 2013

Liczba stron: 496

ISBN9788378817116


Jakie były wasze marzenia w dzieciństwie? W co się bawiliście? W księżniczki uwięzione przez straszne smoki? W poszukiwanie skarbów? A co gdyby wasze zabawy i marzenia były możliwe do zrealizowania? Gdyby okazały się celem życia i zwiastowały magiczną przygodę pełną potworów, zagadek i wspólnych walk? Podjęlibyście się zadania? Jeśli tak, to ta książka może znów pozwolić wam stanąć przed wyborem. I choć smoki, księżniczki i tajemnicze skarby nie istnieją, to ta książka da szansę przeżyć tę przygodę wraz z Ganseyem i jego przyjaciółmi. Tylko czy odważycie się wkroczyć w niezwykły świat linii mocy i legendarnego Glendowera - Króla Kruków? 

Jedna dziewczyna i trzech chłopaków.
Blue pochodzi z rodziny wróżek, jest medium do kontaktów ze światem zmarłych.
Gansey, Adam i Ronan, trzej przyjaciele w elitarnej szkoły dla chłopców, obsesyjnie poszukują tajemniczych linii mocy legendarnego Króla Kruków - Glendowera.
Z ich powodu pozornie ciche i spokojne miasteczko staje się scenerią niezwykłych wydarzeń. Gdy razem z Blue trafią do magicznego lasu, gdzie czas płata figle, nic już nie będzie takie samo... Przerażające tajemnice, mroczne rytuały, stare przepowiednie, wizje, duchy, ofiary, a to dopiero początek tej historii…

Patrząc na opis nigdy nie przeczytałabym tej książki. W takich sytuacjach jak ta dziękuję Bogom za promocję, recenzje na innych blogach oraz zdjęcia na Instagramie - dzięki nim poznałam książkę Maggie Stiefvater Król Kruków i zakochałam się od pierwszych stron. Nie spodziewałam się wiele, myślałam że to kolejna zwyczajna młodzieżówka, która zapewni mi rozrywkę na wieczór po pracy. Jednak się myliłam. Nie popełniajcie moich błędów - szkoda na nie życia.
Król Kruków opowiada o przygodach Blue - nastolatki wychowanej w domu pełnym kobiet umiejących się posługiwać się magią. Jako jedyna z tej szalonej rodziny nie ma żadnego daru. Jedyna magiczna rzecz, która ma z nią związek, to pochodzenie oraz fakt, że od najmłodszych lat słyszy tę samą przepowiednię - chłopak, którego pokocha umrze od jej pocałunku. Ciężko być nastolatką i do tego wiedzieć, że prawdopodobnie zabije się swoją wielką miłość.
Książka opowiada też o czterech nastolatkach - Ganseyu, Ronanie, Adamie i Noah. Uczniach prywatnej szkoły, jeżdżącymi drogimi samochodami i noszący koszule o wartości czynszu za mieszkanie typowej rodziny. Jednak to nie sława, imprezy czy wydawanie pieniędzy swoich bogatych rodziców jest tutaj głównym wątkiem. Od dziecka Ganseyowi przysłaniał jeden cel, znaleźć grób legendarnego króla Szkocji - Glendowera. Podobno osoba, która obudzi władcę z jego długiego snu otrzyma możliwość wypowiedzenia życzenia, które Król Kruków spełni.
Jednak poszukiwanie nie są łatwe. Jest to legenda, która z czasem straciła na wiarygodności. Bohater spędził całe swoje dość krótkie życie żeby zbadać jego historię i wszystkie wskazówki. Jednak okazało się, że odpowiedzi na jego pytania są bliżej niż się spodziewał. Z pomocą przyjaciół jest na dobrej drodze by spełnić marzenie z dzieciństwa.
Niektóre sekrety odsłaniają się tylko przed tymi, którzy są ich warci.
W książce jest narracja w trzeciej osobie, która prowadzona jest przez różne postacie. Autorka w bardzo zgrabny sposób decyduje jakie wydarzenia pokazać z perspektywy osoby X, a jakie z Y. Dzięki temu przez całą lekturę czujemy, że coś nie jest nam powiedziane, że nie o wszystkim wszystko wiemy. Cała historia jest niezwykle wciągająca. Od pierwszych stron jesteśmy wrzuceni do świata magii, pełnego tajemnic i zagadek do rozwiązania. Przewracając strony zastanawiamy się tylko jak to się rozwinie i czy Maggie może nas jeszcze czymś zaskoczyć. Spoiler. Może.
Bohaterzy są bardzo oryginalni. Choć to książka o nastolatkach, to nie opowiada ona o typowych przedstawicielach tej kategorii wiekowej. Każda z postaci ma stworzony indywidualny zróżnicowany charakter. Blue jest szaloną hipiską, która posiada niebanalną rodzinę i pomysły. Gansey jest typem chłopaka, którego wszyscy lubią i któremu zazdroszczą. Ronan to typowy “bad boy”, który szuka kłopotów. Adam jest biednym chłopakiem w szkole dla bogatych. Noah jest spokojny i milczący. Z tak różnorodnej paczki nie sposób znaleźć bohatera, który zostanie naszym ulubionym.
Nie spodziewałam się, że tak książka okaże się taka dobra, ale zaczynając ją czytać ciężko jest się nie wciągnąć. Najbardziej przyciąga cała otoczka poszukiwań i tytułowy Król Kruków. Czy istnieje? Czy legenda jest prawdziwa? Wraz z Ganseyem nie możemy się oderwać od poszukiwań. Towarzyszy im wiele humoru i ciekawych dyskusji pomiędzy bohaterami. Do tego ciekawe postacie i mamy przepis na dobry wieczór.
Krzyczą tylko ci ludzie, którzy mają zbyt ubogie słownictwo, żeby szeptać.
Ciężko mi nie polecić tej książki. Wiem, że są jej przeciwnicy, ale jak dla mnie to naprawdę dobra młodzieżówka z wątkiem fantasy. Jest wątek miłosny, jest galeria bohaterów, jest szalona rodzina i tajemniczy szkocki król. Magia, czary i trochę dziwnych istot. Zaciera się granica między realnością i krainą marzeń. Jeśli chcesz ją przekroczyć razem z postaciami to nie czekaj. Sięgnij po tę pozycję! Ja od siebie mogę jeszcze jedynie dodać, że jeśli pozostałe książki Maggie S. są choć w połowie tak dobre jak ta - to właśnie została ona moją ulubioną autorką.

Czytaliście Króla Kruków? Co sądzicie o książce z tyloma głównymi bohaterami? Zaciekawiła was tematyka poszukiwań tajemniczego Króla? 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Uroboros.