An Adventure In Space And Time

Gatunek: dramat

Reżyseria: Terry McDonough

Scenariusz: Mark Gattis

Kraj: Wielka Brytania

W rolach głównych:  David Bradley, Jessica Raine, Sacha Drawan

Premiera: 12 lutego 2013Doctor Who to ponad pięćdziesięcioletni serial produkowany przez BBC. Od 1963 roku podbija serca angielskich dzieci i choć do Polski trafił dość późno, to posiada dość dużą rzeszę fanów, której jestem częścią. Wraz z końcem 10 sezonu przyszedł czas na wypełnienie sobie czasu czekając na odcinek świąteczny. Tym też sposobem trafiłam na film, który powstał w 2013 roku by uczcić obchody 50 urodzin serialu i który opowiada właśnie o jego początkach.


Film opowiada o początkach produkcji serialu. Przybliża nam jak pomysł Sydney Newman rzucony mimochodem na spotkaniu włącza machinę. Później wszystko dzieje się szybko. Pierwszy raz w historii stacji BBC producentką serialu zostaje kobieta - Verity Lambert, a do głównej roli zostaje zatrudniony William Hartnell. Rewolucyjne pomysły i niebanalny format sprawia, że serial szybko zdobył uznanie najmłodszych widzów.
Dla osoby, która zna i ceni produkcje BBC ten film jest pozycją obowiązkową. Pierwsze sezony często są lekceważone przez widzów. Co dobrego może zaoferować produkcja science fiction z 1963 roku? Komiczne dla nas teraz efekty specjalne (lub ich brak) czy kostiumy rodem z supermarketu wywołują uśmiech zażenowania wśród osób sceptycznie podchodzących do pierwszych regeneracji Doktora. Jednak ten film uświadamia, jak wielką rewolucję wprowadziła ta produkcja w stacji BBC i wśród odbiorców. Ludzie pokochali ten format i sam główny bohater stał się wielką gwiazdą. Jednak film ma też na celu przedstawić nam szerzej nieznane fakty. Mark Gatiss - scenarzysta An Adventure In Space And Time, skupił się też na odtworzeniu procesu kręcenia pierwszych odcinków.
Sam film wywołuje masę emocji. Widzimy jak Verity walczy o to, aby serial mógł istnieć, jak dzieci udają w autobusie Daleków, czy jak William coraz bardziej jest niezdolny do odgrywania swojej roli. Choć film stworzono z myślą o szerszej widowni i kilka faktów zostało pominiętych, mamy dość rzetelny obraz pierwszych lat istnienia produkcji. Możemy się wraz z aktorami przenieść w czasie i zobaczyć jak powstała niebieska budka policyjna, która potrafi przenosić w czasie i przestrzeni.
Niestety myślę, że potencjał tego filmu będą w stanie docenić osoby, który choć odrobinę znają serial Doctor Who. Dla innych osób może to być całkiem ciekawy obraz, jednak nie sprawi, że będą rozpaczać w momencie odejścia aktorki grającej wnuczkę Doctora, czy cieszyć się przy informacji jak wielką oglądalność osiągnął serial. Jeśli jednak opis filmu cię nie zaciekawił, a chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej o serialu Doctor Who, to zapraszam na gallifrey.pl - stronie poświęconej tej produkcji.

Oglądaliście ten film? Co o nim sądzicie? Znacie serial Doctor Who?