Klub winowajców

Tytuł oryginalny: The breakfast club

Gatunek: komedia, dla młodzieży

Reżyseria i scenariusz: John Hughes

Kraj: USA

W rolach głównych:  Emilio Estavez, Anthony Hall, Judd Nelson, Molly Ringwald, Ally Sheedy

Premiera: 7 lutego 1985


Szkoła: kujony, sportowcy, szkolne piękności, dziwadła i kryminaliści. Czy te stereotypy przewijały się na korytarzach podczas Twojej edukacji? Na pewno tak. Zawsze można wyróżnić te pięć grup. Trzymają się swojego "terytorium" i z pogardą patrzą na innych.Co się stanie, jeżeli przedstawiciele każdego z tych pięciu środowisk, w ramach kary, będą musieli spędzić ze sobą cały dzień? Czy będą się dzielnie trzymać swoich przekonań i granic? Czy przekroczą linię i nawiążą relacje z tymi "gorszymi"?

Napisanie czegoś więcej podchodziłoby już pod spoiler, więc tu zakończę opis. Według mnie Klub winowajców jest jednym z tych filmów, który każdy powinien obejrzeć chociaż raz w swoim życiu. Film idealnie odzwierciedla problemy oraz zmagania nastolatków i niech nikogo nie zraża rok produkcji. Problematyka jest jak najbardziej aktualna. Czasy się zmieniają lecz ludzie pozostają tacy sami.
Ten uwieczniony na taśmie sobotni dzień pomaga nam "przejrzeć na oczy" i dostrzec to, co robimy źle.The breakfast club pokazuje różne, codzienne sytuacje z perspektywy różnych ludzi. Zazwyczaj nie widzimy, że nasze słowa ranią innych, że ludzie, których pochopnie oceniamy, mają naprawdę ogromne problemy lub robią coś z przymusu. Nie wiemy co siedzi drugiemu człowiekowi w głowie i właśnie ten film zachęca do otwartości na innych. Może nam się wydawać, że nie mamy z kimś nic wspólnego, a rzeczywistość może się okazać zupełnie inna. Jedyne czego potrzeba, to odwagi do przekraczania stereotypowych granic.

CiekawostkaMolly Ringwald, główna bohaterka "Klubu winowajców" w 2017 roku wystąpiła w popularnym serialu młodzieżowym, pt. "Riverdale", już nie jako rozpuszczona nastolatka, lecz matka głównego bohatera - Archiego Adrewsa.

Oglądaliście ten film? Co o nim sądzicie? Rozpoznaliście Molly Ringwald w serialu Riverdale?