Od Euro Do mundialu. Prawda o reprezentacji - Roman Kołtoń


Autor: Roman Kołtoń

Tytuł: Od Euro do mundialu

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 5 czerwca 2017

Liczba stron: 496

ISBN9788381160322


Roman Kołtoń to jeden z najpopularniejszych sportowych dziennikarzy. Autor obowiązkowych pozycji książkowych dla każdego freaka piłki nożnej. Który kibic nie zna Prawdy o Reprezentacji: Korea i nie tylko? Dziennikarz od lat towarzyszy reprezentacji Polski podczas turniejów, niezależnie od tego czy jego stacja ma prawo do ich transmisji, czy też nie. Mówią, że dobry komentator sportowy potrafi przenieść kibica z domu do miejsca gdzie trwa mecz. Czy Kołtoń to potrafi? Z pewnością tak. Mówi prosto z mostu co myśli, nie dopuszcza nikogo do głosu. Jest pewny siebie, czasem wręcz arogancki. Cóż albo się go kocha albo nienawidzi. Na pewno nie można mu odmówić pasji. Nie trzeba go cenić by zobaczyć, że gała to całe jego życie. Jest niekwestionowaną skarbnicą wiedzy na temat kadr narodowych. 

Ile Real oferował Lewemu i dlaczego zatrzymał go Bayern? Menedżer Kucharski gra przeciwko Bońkowi i o co w tym chodzi? Dlaczego nie znamy miary z Janem Pawłem II i z Lewandowskim? Dlaczego Błaszczykowski – choć przeszedł samego siebie we Francji - nie strzelił decydującego karnego? Czasem piłkarze się zapomną - w piciu, i co powinien z tym zrobić Nawałka? Dlaczego transfer Kapustki z Cracovii do Leicester jest tak ważny dla małych klubów?

Kiedy przeczytałam opis tej książki, nie mogłam doczekać się premiery najnowszego działa Romka. Śledzę działania Kołtonia i jego publikacje nigdy mnie nie zawodzą. Książka napisana jest prostym językiem, jest łatwa w odbiorze. Wciąga. Z każdą stroną chcesz więcej i więcej, a na końcu zastanawiasz czemu tylko tyle? Jest to jedna z tych pozycji, które musisz przeczytać na raz. Jak zaczniesz, oderwiesz się dopiero kiedy skończysz.
Poza masą nieznanych faktów i smaczków Kołtoń opisuje swoje liczne przemyślenia i hipotezy. Co by było gdyby Lewandowski strzelił 4 gole na Euro? Według autora - wygralibyśmy Euro! Dość śmiała teza, tak samo jak ta, że Lewandowski obudził się w kadrze dzięki Milikowi. Jednak to cały Kołtoń, co w sercu to na języku. Jest to zdecydowanie jeden z największych atutów tej książki. Każdy rozdział opowiada o innym incydencie i ma inny wydźwięk. Przez chwilę jest poważnie, potem zabawnie i nagle kontrowersyjnie. Dzięki temu książka nie staje się monotonna.
Plusem jest także uzupełnienie tekstu wywiadami z piłkarzami. Dodaje to charakteru i pokazuje inny punkt widzenia oraz łatwość autora w nawiązywaniu kontaktu z rozmówcą. Kołtoń świetnie odbija przysłowiową piłeczkę. Jak to mówią: “nie oceniaj książki po okładce”. W tym przypadku to stwierdzenie ma zastosowanie. Mimo iż wszystko, łącznie z opisem, wskazuje na pozycję dotyczącą bezpośrednio naszej kadry, to tak nie jest. Znajdziemy tu masę przemyśleń na temat reprezentacji Niemiec, Francji czy naszego kata Portugalii.
Szukam wad tej książki i szczerze? Ciężko się do czegoś przyczepić. Rzetelnie, ciekawie i na temat. Czego chcieć więcej? Jeśli jesteś fanem piłki nożnej to obowiązkowa pozycja dla Ciebie. Nie przepadasz za Kołtoniem? Polubisz go. Chociażby za informacje, o których na pewno nie miałeś pojęcia.

Lubicie piłkę nożną? Interesujecie się jakimś klubem sportowym? Co sądzicie o polskiej reprezentacji?

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.