Jak zdobyć supermoc - czyli jak zacząć czytać w języku obcym


Czytanie po angielsku robi się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne. Czekanie na kolejne części serii, które w naszym kraju może się pojawią, a może nie spędza nam sen z powiek. Do tego tyle książek nadal nie jest u nas wydane! W takim wypadku pozostaje cierpliwie czekać albo też wziąć sprawy w swoje ręce i przeczytać powieść w oryginale. Jednak dużo osób nie wie jak zacząć czytać w języku obcym i boi się, że temu nie podoła. Jeśli więc chcecie zacząć czytanie w języku angielskim to mamy dla was kilka wskazówek i korzyści. 

Przede wszystkim mierzcie siły na umiejętności. 
Jeśli wasz język jest typowo szkolny i nie czujecie się w nim zbyt swobodnie, zacznijcie od prostych młodzieżówek (young adult czy new adult, nie fantasy), książek obyczajowych czy romansów. W takich pozycjach nie będzie wiele słowotwórstwa, tylko użytkowy podstawowy język, więc nie sprawi on wiele trudności. Jeśli lubicie czytać kilka razy tę samą pozycję, to zacznijcie od czegoś, co po polsku znacie na pamięć. Wtedy będziecie mieć pewność, że wiecie co czytacie i szybko się odprężycie. 

Nie sprawdzajcie każdego słowa, którego nie rozumiecie. 
Na początku może się wydawać, że jest to konieczne, ale prawda jest taka że do wyłapania sensu nie musicie znać znaczenia każdego jednego wyrazu. Przeważnie te nieznane słówka to tylko niewpływające na fabułę przymiotniki, a w słowniku warto sprawdzić tylko te, które bardzo często się powtarzają. Jednak zaznaczajcie sobie takie wyrażenia i pod koniec rozdziału przetłumaczcie.

Czytajcie równolegle książkę po polsku i w języku obcym. 
Jeśli boicie się, że czytając po angielsku nie wyłapujecie pełnego sensu, to po przeczytaniu rozdziału w języku obcym sięgnijcie po polskie tłumaczenie. Wtedy rozwiejecie swoje wątpliwości. 

Czytnik to twój przyjaciel. 
Jeśli ktoś taki posiada, jest duża szansa że ma już na nim zainstalowany, albo może zainstalować słownik. Wtedy czytając wystarczy przycisnąć słówko a nasze urządzenie poda nam przykładowe znaczenia. 

W Polsce też mamy to ułatwienie, że istnieje Wydawnictwo [ze słownikiem]. 
Wydają oni książki w języku angielskim o różnych poziomach trudności. W tekście tych lektur pogrubione są trudne wyrażenia, a z boku każdej strony znajduje się ich tłumaczenie. Do tego na końcu i początku książki jest dodatkowy słownik z przydatnymi wyrażeniami. 

Jak widzicie nie jest trudno czytać w języku angielskim, najgorzej jest zacząć. Jednak obiecujemy wam, że z każdą jedną książką będzie coraz łatwiej i po niedługim czasie, nawet nie znając zasad gramatycznych, czasów czy innych szkolnych rzeczy, które uważa się za niezbędne do nauki języka, będziecie wstanie przeczytać przeróżne pozycje. Dzięki temu nie tylko otworzycie się na wiele nowych tytułów, które na Amazonie kosztują grosze, ale też w używaniu języka będziecie bardziej pewni siebie, no i rozszerzycie swój zakres słownictwa. Nie musimy chyba wspominać o tym, że będziecie mieli okazję jako pierwsi przeczytać pozycje, na których polskie tłumaczenie czekamy z niecierpliwością? Często też tłumaczenie nie oddaje klimatu ideału. Wystarczy tylko się przemóc i zacząć tę pierwszą książkę. 

Czytacie książki w języku angielskim? Macie swoje własne sposoby? Jaka była pierwsza książka jaką przeczytaliście w oryginale?