Okrucieństwo - Scott Bergstrom


Autor: Scott Bergstrom

Tytuł: Okrucieństwo

Wydawnictwo: Bukowy Las

Data wydania: 5 lipca 2017

Liczba stron: 416

ISBN: 9788380740426


Dla bliskich jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Jednak najczęściej zdajemy sobie z tego sprawę, kiedy możemy daną osobę stracić. W debiutanckiej książce Scotta Bergstroma - Okrucieństwo, główna bohaterka staje w obliczu takiej decyzji. Trzeba przyznać, że autor rzuca się na głęboką wodę, ponieważ podejmuje temat, który został użyty w wielu pozycjach. Któż nie czytał książki o słabym człowieku, który musi stać się silny i odważny by uratować bliską osobę? Odpowiedź jest prosta - wielu z nas. Najczęściej bohaterami takich historii są rośli faceci, Bergson postanowił to zmienić i utrzeć nowy szlak.

Główną bohaterką jest nastoletnia Gwen Boom. Grzeczna, spokojna, brzydzi się przemocą oraz zna pięć języków. Krótko mówiąc - idealne dziecko. Wszystko zmienia się gdy bohaterka dowiaduje, że jej ojciec nie był tym za kogo zawsze go uważała. Jakby tego było mało, tata znika w dziwnych okolicznościach, a poszukiwania policji kończą fiaskiem. Wtedy coś pęka i nieśmiała Gwen pragnie za wszelką cenę odnaleźć ojca, zmieniając się przy tym w kompletnie inną osobę. Pytanie tylko jak dużą cenę będzie musiała za to zapłacić.
Jednym z największych atutów tej książki, jest przedstawienie przemiany głównej bohaterki w aspekcie psychicznym. Bergstrom pokazuje jak zmieniają się jej priorytety oraz sposób myślenia. Przede wszystkim pokazuje poszczególne etapy tej zmiany. Widać, że jest to długi i żmudny proces, a nie sytuacja na zasadzie jeden dzień i już jestem kimś innym. Dziewczyna dzień po dniu staje coraz bardziej pewna siebie, wyrachowana, zdolna do zamordowania człowieka z zimną krwią. Z dziewczynki staje się kobietą i to zdolną do wszystkiego. Autor ma lekkie pióro, język jest prosty i przyjemny w odbiorze. Książkę czyta się szybko i muszę przyznać, że naprawdę wciąga.
Nie mniej jednak jak przemiana wewnętrzna bohaterki jest dla mnie naturalna, tak zewnętrzna niestety nie. Po kilku dniach ćwiczeń nastolatka obezwładnia zawodowego mordercę? Rozumiem desperację Gwen, strach o ojca, ale pewnych spraw nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Poza tym uważam, że Bergstrom w niektórych momentach oszczędza nastolatkę. Można by powiedzieć, że dziewczyna jest w czepku urodzona! W kilku przypadkach, ślady które zostawia Panna Boom powinny przysporzyć jej dodatkowych problemów. Nie twierdzę, że powinna zginąć ale odrobina niepewności dodałaby tej książce większego pazura. Lubię kiedy fabuła jest po stronie bohatera, ale nie w tak dużym stopniu.

Mimo małych niedociągnięć to naprawdę dobra pozycja. Debiut autora można zatem uznać za udany. Czekam z niecierpliwością na kolejny tom, zobaczymy co los, a właściwie Bergstrom, zgotuje Gwen Boom. Jeśli chcecie przeczytać książkę o silnej dziewczynie, to jest to pozycja zdecydowanie dla was. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Bukowy Las.