Układ - Elle Kennedy


Autor: Elle Kennedy

Tytuł: Układ

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 29 lutego 2016

Liczba stron: 464

ISBN: 9788377858592


New adult to gatunek, który przez wielu nie jest doceniany. Społeczeństwo żyje w przeświadczeniu, że książki to nie rozrywka, a zdobywanie wiedzy. Czego może nas nauczyć romans? Czy czytanie takich powieści to nie strata czasu? Jednak my, pełnoetatowi czytelnicy wiemy, że książki to rozrywka i każdy gatunek zasługuje na taką samą uwagę. Osobiście romanse uwielbiam i choć przeczytałam ich tyle, że znam już chyba każdy możliwy schemat, to nadal trafiają się pozycje, które potrafią mnie zaskoczyć. Właśnie taką jest Układ Elle Kennedy. 

O czym?
Hannah wydaje się pewną siebie dziewczyną, która nie podda się zanim nie osiągnie wymarzonego celu. Jednak okazuje się, że jest dziedzina życia, w której potrzebuje pomocy - nie ma pojęcia jak zwrócić na siebie uwagę gwiazdy uczelnianej drużyny futbolu amerykańskiego, którego obecność w pobliżu wywołuje motylki w jej brzuchu. Z kolei Garrett jest jednym z najlepszych hokeistów na kampusie. Niestety, aby być w drużynie musi utrzymywać swoją średnią na wysokim poziomie. Ta jednak spada, gdy chłopak oblewa egzamin z etyki filozoficznej i aby móc oglądać mecz z lodowiska, a nie z trybun, musi poprawić ten przedmiot. Przypadkiem dowiaduje się, że Hannah zaliczyła go na piątkę. Garrett proponuje Hannah pomoc ze zwróceniem na siebie uwagi chłopaka w zamian za korepetycje z etyki. Wydaje się to być układ idealny, jednak czy wzbudzanie zazdrości w futboliście jest tylko grą? 

Co myślę?
Każdy, kto czyta romanse zna ten schemat - dziewczyna pierwszy raz widzi chłopaka i już jest przekonana, że to będzie ojciec jej dzieci. Obie osoby są przepełnione miłością i pożądaniem jeszcze zanim poznają swoje imiona. Jeśli tylko książki nie są o przyjaźni z dzieciństwa, która nagle przerodziła się w coś więcej, to ze świecą szukać takiej, w której miłość pojawia się z czasem.
Układ jest jedną z nich. To niesamowite jak wiele zyskuje książka, jeśli tylko autor skupi się na wzajemnym poznawaniu bohaterów. Dużym atutem jest fakt, że pomiędzy Hannah i Garrettem początkowo tworzy się przyjaźń. Ironią losu jest to, że zbliżają się do siebie, gdy gwiazda hokeja udaje zainteresowanie Hannah, by ta przestała być niewidzialna dla innych.
Bohaterowie są świetnie wykreowani - szczerzy, ambitni, z poczuciem humoru, a przede wszystkim realistyczni. Ich dialogi nie są sztuczne, nie kierują nimi tylko uczucia. Od złośliwych wymian zdań, przez ironię, po zabawę. Tutaj jest wszystko, czego czytelnik może oczekiwać w dobrym New adult. Do tego wydarzenia są przedstawione z dwóch punktów widzenia i możemy porównywać to, jak dana sytuacja została odebrana przez bohatera. Czytając tę powieść mamy wrażenie, jakby to było połączenie pamiętników dwóch studentów, a działo się to w dowolnym uniwersytecie.
Książka jest napisana lekkim językiem, ale poważne tematy nie są bagatelizowane. Choć potrafi rozbawić, to nie pomija problemów życia codziennego. Elle Kennedy zachowała idealną równowagę i nie przesadziła w żadną stronę. Nie brakuje tu też scen erotycznych, ale są napisane w subtelny sposób, który nie zniesmacza czytelnika. Układ pochłania się jednym tchem i zdecydowanie jest to lekka powieść na jeden wieczór. Polecam ją każdej miłośniczce New adult i romansów, bo to zdecydowanie najlepsza pozycja tego gatunku napisana w ostatnich latach!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję księgarni MegaKsiazki.pl.