Wszyscy ludzie Kremla. Tajne życie dworu Władimira Putina - Michał Zygar


Autor: Michał Zygar

Tytuł: Wszyscy ludzie Kremla. Tajne życie dworu Władimira Putina

Wydawnictwo: Wydawnictwo Agora

Data wydania: 26 kwietnia 2017

Liczba stron: 420

ISBN: 9788326824715


Władimir Władimirowicz Putin to jedna z najbardziej wpływowych postaci na świecie. Bez wątpienia jeden z najważniejszych aktorów obecnego teatru politycznego. Współczesny Car Rosji to jeden z polityków najdłużej utrzymujących się na szczycie. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej książek o jego fenomenie. W pierwszej połowie tego roku do sprzedaży trafiła kolejna pozycja literacka w tej tematyce. Tym razem to Michaił Zygar, postanowił wziąć na tapetę prezydenta Federacji Rosyjskiej. Zygar przez wiele lat był naczelnym jedynej niezależnej rosyjskiej stacji telewizyjnej Dożd (Deszcz). Kiedy zaczął zbierać informacje dotyczące najbliższego otoczenia prezydenta otrzymał wypowiedzenie, jak twierdzi rosyjskie Radio Echo. Sam zainteresowany sprawy nie komentował i nie komentuje, by nie narażać siebie i swoich informatorów. Zamiast tego jeździł, rozmawiał, pytał, szukał i tak powstała długo wyczekiwana lektura Wszyscy Ludzie Kremla. Tajne życie Dworu. 

Z tej książki dowiedziałem się nie tylko tego, co chciałem wiedzieć o Rosji. Ale również tego, czego o niej wcale wiedzieć nie chciałem. ~Borys Akunin 

Recenzja Magdy
Nie mam zbyt dużej wiedzy z dziedziny historii oraz polityki, jest to po prostu coś co staram się śledzić na bieżąco. Ograniczam się do wieczornych wiadomości by wiedzieć co się dzieje w kraju i na świecie. Ostatnio stwierdziłam, że dobrze byłoby poszerzyć horyzonty w tej materii. Michaił Zygar i jego najnowsza pozycja literacka mieli mi w tym pomóc.
Pierwsze co rzuca się w oczy to układ i podział książki. Składa się ona z części podzielonych na rozdziały i podrozdziały. Każdy rozdział opowiada o innej postaci, w związku tym jeśli nie ma się zbyt dużej wiedzy historyczno-politycznej trzeba się skupić by nie utonąć w tym morzu nazwisk i faktów. Autor opisuje początki kariery politycznej Putina, rozpoczyna swoją opowieść od momentu oddania władzy przez Borysa Jelcyna. Pokazuje jak się rozwija i kształtuje polityka wewnętrzna i zewnętrzna podczas rządów Rosyjskiego Cara. W pewnym sensie jest to powieść sensacyjna, ponieważ aż trudno uwierzyć, że niektóre sytuacje miały miejsce w XXI wieku.
Książka jest napisana prostym językiem. Mało tam żargonu typowego dla politologów. Czyta się ją szybko, jest wciągająca. Pozycja idealna by powiększyć swoją wiedzę historyczno-polityczną oraz zyskać pewną świadomość tego, co dzieje się obok nas i w jakiejś części dotyczy także naszego kraju.

Recenzja Ans
Odkąd pamiętam historia i polityka były bliskie mojemu sercu. Zawsze byłam złakniona wiedzy w tym temacie. Od kilku lat interesuję się problematyką poszczególnych krajów, nic więc dziwnego, że sięgnęłam po kolejną pozycję o człowieku uznawanym za szefa wszystkich szefów. Nowych faktów i ciekawostek o rosyjskim Bossie nigdy dość.
Cóż mogę powiedzieć, książka ta nie jest odkrywcza. Nie przedstawia nic nowego. Jeśli czytaliście już inne pozycje dotyczące rosyjskiego świecznika to nie dowiecie się z niej niczego nowego. Mimo to cieszę się, że trafiła w moje ręce. Przeczytałam ją z przyjemnością, zachwyca mnie sposób pisania Zygara. Większość pozycji o tej tematyce pisana jest ciągiem. Autor postawił na swego rodzaju nowatorstwo. Nowy rozdział = nowa postać będąca istotną częścią układanki Putina, to ciekawa forma, która zdecydowanie się broni. Dzięki niej książka jest prostsza w odbiorze.
Śmiało mogę stwierdzić, że ze wszystkich książek o Carze Rosyjskim ta jest najlepsza. Zawiera pełny opis wszystkiego co działo się przez ostatnie 20 lat w Rosji. Michaił Zygar pomaga usystematyzować czytelnikowi wiedzę w tym temacie. Koniec książki jest zaskakujący. Zegar stawia odważną, ciekawą tezę. Czy ma ona coś wspólnego z rzeczywistością? Myślę, że tak, aczkolwiek sama książka tego do końca nie potwierdza.

Interesujecie się polityką? Lubicie książki w tej tematyce? Spotkaliście się kiedyś z pozycją o Władimirze Putinie? 

Za egzemplarze do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Agora.