Cięcie - Hibo Wardere


Autor: Hibo Wardere

Tytuł: Cięcie. Poruszająca historia obrzezanej kobiety

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data  wydania: 26 września 2017

Liczba stron: 280

ISBN9788380972254Na Ziemi żyje ponad siedem miliardów osób. W tej liczbie znajduje się dwieście milionów kobiet, które doświadczyły obrzezania. Kolejne kilka milionów dziewczynek czeka podobny los. Jednak czym jest klitoridektomia? Pewnie wielu z was nie wie jak w ponad 28 krajach świata łamie się prawa człowieka, okrutnie krzywdząc kobiety. Hibo Wardere sama w wieku sześciu lat została poddana temu zabiegowi. Od tego czasu wzięła sobie za cel, by jak najwięcej dowiedzieć się o tym co ją spotkało oraz zapobiec tradycji, która trwa już zbyt długo. W tym momencie muszę podziękować jej za książkę Cięcie, która uświadomiła mi jak wielkim problemem FGM jest nawet u nas - w krajach wysokorozwiniętych.

Historia Hibo nie różni się niczym od wspomnianych kobiet. W Somalii kultura nakazuje by kobieta była obrzezana, co sprawi że będzie mogła zachować czystość dla swojego przyszłego męża oraz być mu bardziej posłuszna. Córka, która nie dostąpiła tego zabiegu, może zostać szykowana przez społeczeństwo oraz nie mieć szans na znalezienie przyszłego małżonka. Do tego dochodzą błahe konsekwencje, którymi jest chociażby wyśmiewanie przez rówieśników. Sprawia to, że kilkuletnie dziecko prosi rodziców by pozbyli się jej kintir i zorganizowało mu gudnin. Przecież wiąże się to z uroczystością pełną smakołyków, prezentów i podziwu. Ceną za to jest tylko małe cięcie.
Jednak czym jest właśnie tytułowe cięcie? Wikipedia podaje nam taką informację:

Klitoridektomia (zwana też obrzezaniem kobiet oraz wyrzezaniem) – okaleczenie żeńskich narządów płciowych polegające na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki, czasem również warg sromowych mniejszych. W ekstremalnych przypadkach klitoridektomia polega na usunięciu łechtaczki, warg sromowych i skóry ze ścianek pochwy oraz zaszyciu, co najmniej częściowym, samego wejścia do pochwy. Pozostawiony niewielki otwór umożliwia jedynie wydostawanie się moczu i krwi menstruacyjnej.

Nie chcecie o tym czytać? Czujecie się przerażeni na samą myśl o bólu, który towarzyszy podczas tego zabiegu? Celem autorki książki jest uświadomienie ludzi co dzieje się na świecie. Więc bądźcie przerażeni, obrzydzeni i zastanawiajcie się jak to jest możliwe w XXI wieku. Jednak nie odwracajcie głowy od problemu. Cieszę się, że Hibo Wardere zdecydowała się mówić o swoich przeżyciach. Że napisała książkę, która uświadomiła kolejną osobę.
Sama książka Cięcie jest napisana początkowo w formie wspomnień. Autorka stara się nam pokazać jak wyglądał w jej przypadku zabieg obrzezania. Jak musiała sobie radzić z jego konsekwencjami jako dziecko oraz później jako dorosła kobieta. Przedstawia nam kawałek swojego życia, które choć wypełnione miłością męża, dzieci i przyjaciółmi, zawsze nosiło w sobie cień cięcia. Później mamy okazję zobaczyć jej walkę o pomoc dla kobiet jej podobnym. Jest to niesamowita historia, która pokazuje siłę Hibo w obliczu walki z kulturą, w której została wychowana. Później dostajemy strony opisujące jak świat próbuje walczyć. Jakie działania są wprowadzone na świecie i Wielkiej Brytanii, by kolejna mała dziewczynka nie musiała cierpieć obrzezania przez znachorkę z zardzewiałą żyletką. Widzimy dane, historie innych kobiet oraz ich mężów. Czytając to wszystko, pewnie tak jak kobiety w krajach afrykańskich czy Egipcie, myślimy że to typowy żeński problem. Jednak wszystkie te zabiegi są wykonywane dla mężczyzn, którzy powinni wiedzieć z czym musi się zmagać jego matka, żona czy córka.
Uważam, że Ciecię autorstwa Hibo Wardere jest mocną książką. Nie mamy w niej złagodzonej historii, która została spisana w sposób, który ma na celu nie przestraszenie potencjalnego czytelnika. Pokazuje historię taką jaką jest. Czytając ją mamy czuć chociaż cień tego, czego doświadczyła sama Hibo czy miliony innych kobiet. Liczącą ponad 250 stron pozycję powinien przeczytać każdy. Mężczyzna, kobieta, osoba starsza, czy nastolatka. Nieważne ile mamy lat, w jakim kraju żyjemy czy co robimy w życiu. O niektórych rzeczach po prostu należy mieć wiedzę. Może sami nie włączymy się w działania i nie zaczniemy walczyć z bezlitosnymi praktykami, jednak pozwoli nam to docenić miejsce, w którym się urodziliśmy i rodzinę, która nas wychowywała.

Wiedzieliście na czym polegają praktyki obrzezania kobiet i z czym się wiążą? Mieliście okazją poznać inne publikację na ten temat? Co sądzicie o wyborze Hibo, która postanowiła podzielić się swoją historią ze światem? 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.