Lunatycy - Anette JasonTytuł: Lunatycy

wydawnictwo: Edipresse

Data wydania: 14 września 2017

Liczba stron: 384

ISBN9788380740693
Interesuję się polityką odkąd pamiętam. Potyczki między prominentami, konflikty czy poziom gospodarczy państw to zdecydowanie moja bajka. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy na tapecie znajduje się temat imigrantów. Dotyczy to większości krajów europejskich, ale najwięcej kontrowersji budzą Niemcy i Szwedzi. Kiedy zobaczyłam, że wydawnictwo Edipresse serwuje thriller, którego tłem jest walka z terroryzmem i feudalizmem, a autor jest ekspertem ds. gospodarczo politycznych czułam, że znalazłam ulubioną pozycję tej jesieni. I cóż mam powiedzieć, nie pomyliłam się.

Anette Jason jest komisarzem w wydziale kryminalnym szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa Säpo. Bada powiązania młodzieży z przedmieść Sztokholmu z niemieckimi islamistami. Twarda babka, która ma większe jaja niż niejeden facet. Najważniejsza w jej życiu jest kariera, rywalizacja, zdecydowanie nie lubi słowa porażka - a co za tym idzie nie umie przegrywać. W tym samym czasie bojownik Mohammed, przybywa na ziemie szwedzkie by stworzyć oddział, który zniszczy panujący tam ład. Najważniejsze w jego życiu są wartości, a właściwie dewiza “W imię Allaha zrobię wszystko”. Mimo, że od bardzo długiego czasu nie widział żony i dziecka, że zginął jego kuzyn, on nadal wykonuje wszystkie polecenia zwierzchników. Równocześnie młody chłopak Jamal ma dość bycia wyrzutkiem społecznym. Po tym jak rzuciła go dziewczyna, szuka ratunku w modlitwie i dobrych uczynkach.
Pierwsze co przykuwa uwagę to przedstawienie wydarzeń z perspektywy trójki bohaterów. Pozwala to śledzić akcję z perspektywy różnych grup społecznych. Dzięki genialnemu stylowi pisania autora, który zdecydowanie pobudza wyobraźnię, czytelnik czuje się jakby sam brał udział w opisanych wydarzeniach. Widać, że jest to książka bardzo dojrzała i przemyślana. Nic nie dzieje się tam bez przyczyny. Hakan Eriksson zadbał o najmniejsze szczegóły - od samej fabuły, po tło wydarzeń i fantastyczne sylwetki postaci. Książka jest bardzo nieprzewidywalna, trzyma w napięciu do samego końca.
Eriksson porusza temat trudny, ale przedstawia go w sposób niekonwencjonalny. Ta pozycja sprawdzi się u osób, których konikiem jest polityka, pobudzi do refleksji i pozwoli spojrzeć na otaczający nas świat z szerszej perspektywy. Niemniej jednak polecam tę książkę także tym, którzy wyłączają się z rozmowy gdy tylko pojawia się temat politologiczny. Dobry thriller, który w ciekawy, czasem przerażający sposób uzmysłowi jak wygląda dzisiejsza rzeczywistość.