#niewidzialna - Sharon Huss Roat


Tytuł:  #niewidzialna

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Data wydania: 6 września 2017

Liczba stron: 334

ISBN 9788327631107

Jaką moc w dzisiejszych czasach mają media społecznościowe? Pozwalają nam poznawać ludzi z całego świata, dzielić się momentami z życia oraz po prostu dać się zauważyć. Zanotowane jest wiele negatywnych czynników, które sprawiają, że ludzkość uzależnia się od Instagrama, Facebooka czy Twittera, jednak niespecjalnie mówi się o ich pozytywnych stronach. Wszyscy wiemy, że są tam pokazywane nierzeczywiste kanony piękna i wiele gwiazd jest produktem agencji reklamowej. Jednak zastanawialiśmy się czasem, ilu samotnych ludzi szuka w nich kontaktu z drugim człowiekiem? Będąc nieśmiałym oraz wrażliwym ciężko jest się otworzyć i podejść do obcej osoby na ulicy. Napisanie do drugiej osoby na Twitterze nie wydaje się już takie ciężkie. Jednak czy jest to rzeczywista pomoc dla człowieka samotnego, czy tylko złudny moment, kiedy ktoś czuje się z kimś związany?

Offline Vicky Decker nie rzuca się w oczy. Jest przeciętna, chorobliwie nieśmiała, nie ma znajomych. Czuje się samotna. Jako @Observi jest duszą towarzystwa. Wrzuca zdjęcia z imprez, kolorowe stories, na których jest roześmiana, wśród znanych ludzi. Ma coraz więcej followersów, zbiera tysiące lajków i komentarzy. Na Instagramie jest gwiazdą, po raz pierwszy w życiu. W końcu może być tym, kim chce. Fikcyjny profil dopracowuje w każdym szczególe. Uświadamia sobie, że mogłaby spędzić resztę życia, nie wychodząc z pokoju. Im bardziej jest popularna jako @Observi, tym lepiej rozumie, że w realnym świecie roi się od ludzi, którzy są równie #samotni i #niezauważani jak ona. By pomóc im i sobie, musi pokazać światu swoją prawdziwą twarz. Czy zdobędzie się na odwagę i zacznie żyć naprawdę?

Książka #Niewidzialna Sharon Huss Roat okazała się dla mnie wielkim zaskoczeniem. Przez to nieszczęsne porównanie do Girl Online na okładce, spodziewałam się raczej płytkiej historii o zdobywaniu popularności w sieci. Jednak zamiast tego dostałam opowieść o wielkiej samotności i nieśmiałości, która, mimo że blokuje życie Vicky nie pozwalając jej nawiązywać kontaktów, sprawia, że tworzy źródło pomocy dla ludzi z podobnymi problemami.
Wszystko zaczęło się dość niefortunnie. Najlepsza przyjaciółka Vic wyprowadziła się do innego stanu. W przypadku, gdy całe życie ma się jednego przyjaciela, taki cios może zaboleć. Do tego główna bohaterka widzi, że Jen zaczyna nowe życie z popularnymi znajomymi, kiedy ona nadal jest zbyt wstydliwa by powiedzieć cześć do koleżanki z szafki obok. Wszystkie te wydarzenia sprawiają, że Vicky wymyśla Observi. Jednak nie tworzy tylko swojego popularnego alter ego, nie taki był jej zamysł. Wiedząc jakie to uczucie być samotnym, chciała dotrzeć do osób jej podobnych. W ten sposób dowiedziała się, że istnieją różne rodzaje samotności. Osoby, które na co dzień w szkole wydają się duszami towarzystwa, w zaciszu domu mogę cierpieć, a ich jedynym ratunkiem jest krótka rozmowa, która może wszystko zmienić.
Książka ukazuje drogę Vic przez zrozumienie swojego problemu, aż do momentu, kiedy postanawia sobie pomóc. Jest swoistym podręcznikiem dla nastolatków, którzy czują się w jakiś sposób odizolowani od otaczających ich ludzi, czy nawet rodziny. Jednak nie rzuca nam znanym frazesów typu: „wyjdź do ludzi”, „odważ się to zrobić” itp. Droga bohaterów tej książki wcale nie jest prosta i usłana różami. Jeśli chce się sobie pomóc, to należy o tę pomoc poprosić. Młode osoby odnajdą w niej wiele cennych porad, niezależnie od tego czy identyfikują się z przedstawionymi przypadkami osób, czy nie. Książka wręcz zachęca nas, by spojrzeć wokół siebie i zastanowić się co czują inni.
Jednak #niewidzialna to nie same porady i nauka empatyczności, przede wszystkim to ciekawa historia oraz wyraziści bohaterzy. Fabuła, choć typowa dla książek młodzieżowych, okazała się bardzo ciekawie i przede wszystkim realnie skonstruowana. Czytając kolejne rozdziały czujemy, że takie osoby mogłoby żyć w naszej szkole i otoczeniu. Jest to bardzo ważne w powieściach, które mają w jakiś sposób dotrzeć do młodego czytelnika.
Ciężko też nie wspomnieć o wątku romantycznym w dziele Sharon Huss Roat. Pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl, kiedy go wspominam, to uroczy. Jest to przykład, że każdy może znaleźć w swoim otoczeniu kogoś, kto jest w stanie cię zrozumieć. Nie trzeba nawet wychodzić ze swojej skorupy. Jeśli znajdziesz odpowiednią osobę, razem uda wam się zmienić siebie nawzajem. Jednak romans między bohaterami nie jest natarczywy oraz nie jest głównym wątkiem książki. Jest on po prostu dodatkiem, który może być nadzieją dla ludzi, którzy poczują się jak Vic albo po prostu motorem, który sprawi, że akcja będzie dynamiczna i nie prostolinijna.
Jeśli więc macie ochotę przeczytać książkę, która będzie lekka, a jednocześnie z przesłaniem, to #niewidzialna od Sharon Huss Roat jest odpowiednim wyborem. Pozwoli wam przez kilka tygodni zamieszkać z Vicky i poznać, jak wygląda jej życie. Życie osoby samotnej, która nagle osiąga moc zmieniania życia innych. Przede wszystkim pozycja powinna spodobać się nastolatkom, jednak starszy czytelnik również nie powinien nudzić się przy zgłębianiu tej lektury.

Co sądzicie o pływie social media na młodzież? Uważacie, że mają więcej pozytywnych czy negatywnych cech? Planujecie przeczytać książkę #niewidzialna?