Montaż - Vladimir VolkoffAutor: Vladimir Volkoff

Tytuł: Montaż

Wydawnictwo: Dębogóra

Data wydania: rok 2006

Liczba stron: 462Powieści o charakterze szpiegowskim i podłożu historycznym to zdecydowanie moja największa miłość. Poza dozą adrenaliny, próbą rozszyfrowania działań bohaterów, dostaję zakulisowe fakty historyczne. Niekwestionowanym mistrzem takich książek jest Vladimir Volkoff. 

Volkoff to rosyjski emigrant mieszkający we Francji. Wybitny pisarz, pracownik francuskiego wywiadu oraz znawca spraw kościoła. Znany z prac naukowych na temat wpływu wywiadów na kraje demokratyczne. W swoich książkach ujawnia kulisy, mechanizmy działań politycznych XX wieku. Montaż to jego najbardziej znany, a zarazem uznany utwór. Otrzymała nagrodę Grand Prix du Roman jako najlepsza powieść. Jest to książka szpiegowska opisująca zakulisowe działania na linii Kreml - Zachód. Ze względu na ujawnione w niej fakty stała się celem KGB, które usiłowało zakazać druku książki. 

Pierwsze co można zauważyć to, rzetelność i ogromna wiedza autora. Widać, że tematy zakulisowych potyczek między państwami to jego pasja. Książka z pewnością została dokładnie przemyślana. Z każdą stroną wciąga coraz bardziej. To pozycja, od której nie można się oderwać, bo jeśli to zrobimy, to cały czas zastanawiamy się co będzie dalej. Volkoff rewelacyjnie przedstawił działania wywiadów w innych krajach. Manipulacja informacją wykorzystywana właściwie na porządku dziennym, tak by osiągnąć swoje cele. Czytając książkę momentami miałam wrażenie, że historia zatacza koło, a mechanizmy używane przez wywiady w ubiegłym wieku są nadal aktualne. Uwagę przykuwa też ukazanie przez autora mentalności zachodnich elit i ich lekceważącego stosunku do wchodu. Jedynym mankamentem tej pozycji jest styl pisania autora. Widać, że Volkoff jest kopalnią wiedzy ale zdecydowanie nie jest pisarzem. Gdyby zmienić język na mniej męczący, byłaby to powieść idealna. 

Każdy kto jest ciekawy świata, a zwłaszcza przeszłości, pokocha tę książkę. To lepsze niż najlepszy film szpiegowski, lepsze niż książki fiction o tej tematyce. Dlaczego? Bo te wydarzenia rodem z filmu miały miejsce naprawdę. Volkoff zmusza do refleksji nad tym, co dzieje się tuż obok nas.