Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie - Jorge Cham, Daniel Whiteson
Tytuł: Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie

Wydawnictwo: Insignis

Data wydania: 25 października 2017 r.

Liczba stron: 384Przez lata szkolne jesteśmy bombardowani wiedzą z różnych dziedzin. Traumatyczne doświadczenie z jakimś przedmiotem często sprawia, że do końca życia omijamy wszelkie publikacje w tej tematyce. Fizyka jest pewnie największą zgrozą uczniów. Skomplikowane definicje, wzory i wiedza, która przekazywana jest młodym ludziom w sposób poważny i mało zachęcający do poszukiwania odpowiedzi zadane przez podręczniki pytania. Sama zostałam ofiarą systemu, który po kilku fascynujących latach miłości do przedmiotów ścisłych, w końcu zabił jakiekolwiek ciepłe uczucia do fizyki i chemii. Z tego powodu cieszę się, że powstają takie publikację jak Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie, które pokazują, że te wszystkie skomplikowane wyrażenia może wytłumaczyć w naprawdę ciekawy sposób.

Wiedza człowieka o otaczającym świecie pełna jest luk. I nie są to luki małe – takie, które można by bez obaw zignorować. Mowa tu raczej o ziejących pustką otchłaniach! Tak! Aż do tego stopnia nie mamy pojęcia, jak działa wszechświat! Jorge Cham, robotyk i twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, oraz Daniel Whiteson, fizyk cząstek elementarnych, połączyli siły, by zbadać stan naszej wiedzy – a raczej ogromnej niewiedzy! – o wszechświecie.

Pierwszym pytaniem, które pojawia się w naszych głowach po zobaczeniu okładki tego dzieła jest: “Czy to książka na temat rzeczy, o których nic nie wiadomo?”. Trochę tak. Jednak po co po raz setny tłumaczyć ludziom skomplikowane pojęcia, których znaczenie jest dla nich jasne? Wałkowanie tego samego w każdej publikacji jest po prostu nudne. Nie zachęca też do poszukiwania wiedzy w innych źródłach, a według mnie największym sukcesem książki popularnonaukowej jest to, że po jej skończeniu człowiek chce wiedzieć więcej!
Z tego powodu pozycja Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie wyróżnia się na tle innych publikacji w tej tematyce. Autorzy przedstawili wyjaśnienia naukowe w sposób niezwykle zabawny i sprawiający, że wiedza umieszczona na kartkach książki nie jawi nam się jako trudne definicje i niezrozumiałe wyrażenia, tylko jak coś niezwykle prostego i sensownego. Umieszczone ilustrację dodatkową obrazują nam zawartą wiedzę. Wszystko sprawia wrażenie zabawnej opowieści, kiedy w rzeczywistości jest 400 stronicową pozycją tłumaczącą nam wiele trudnych zagadnień związanych z wszechświatem.
Porusza ona tematy, które do końca nie są wyjaśnione i stawiają więcej pytań niż odpowiedzi, jednak przy każdym poruszanym zagadnieniu otrzymujemy wstęp, który pozwala nam zrozumieć to co próbują nam przekazać autorzy. Dzięki takiej formie książki człowiek ma ogromną ochotę by dowiedzieć się więcej i więcej, więc Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie powinna być obowiązkową lekturą dla osób, które zraziły się do fizyki w szkołach. W prosty sposób pokazuje, że wszechświat i wszystko co się z nim wiąże jest bardzo ciekawe.