Begin Again - Mona Kasten


Autor: Mona Kasten

Tytuł: Begin Again

Wydawnictwo: Jaguar

Data wydania: 20 lutego 2018 

Liczba stron: 504

ISBN9788376866550

W tym roku miałam marzenie by przeczytać jakąś dobrą książkę z gatunku New Adult. Szukałam, czytałam naprawdę dziwne rzeczy, lecz dopiero po lekturze Begin Again autorstwa Mony Kasten mogę w końcu stwierdzić, że udało mi się spełnić ten cel. Dla mnie książka z tego gatunku musi zawierać kilka istotnych elementów, jednak Monie udało się je wszystkie umieścić w swoim dziele oraz dołączyć do mojej listy miłości i zająć miejsce przy Elle Kennedy i jej serii Off-Campus.

On ustanawia zasady – a ona łamie każdą po kolei.
Zacząć od nowa – to największe marzenie Allie Harper, dlatego przyjeżdża na studia do Woodshill. I dlatego nie jest zachwycona, gdy musi wynająć mieszkanie razem z zarozumiałym buntownikiem Kadenem. Kaden White jest co prawda bardzo atrakcyjny, ale tak nieznośny, że Allie nie ma najmniejszej ochoty mieszkać z nim pod jednym dachem. Zwłaszcza gdy Kaden przedstawia jej listę zasad obowiązujących w mieszkaniu, z czego najważniejsza brzmi: między nimi nigdy do niczego nie dojdzie. Allie jednak szybko dostrzega, że za surową fasadą Kadena kryje się o wiele więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. I im lepiej go poznaje, z tym większym trudem ignoruje narastające między nimi napięcie…


Przyznam szczerze, że nie powiem wam o tej książce nic odkrywczego. Jest dziewczyna, która próbuję uciec od przeszłości. Jest chłopak, który wydaje się strasznym gburem. Są na studiach z dala od rodziny i zdecydowanie coś się miedzy nimi dzieje. Tymi kilkoma zdaniami opisałam pewnie ¾ książek z gatunku New Adult, jednak większość z nich nie dorównuje Begin Again.
Całym sukcesem książek, które z założenia zawierają jakiś znany odbiorcom schemat, jest stworzenie realnych bohaterów, którzy nie zachowują się jak roboty zaprogramowane do odczuwania dwóch emocji (albo jednej - pożądania), tylko takich których od pierwszych stron polubimy i stwierdzimy, że zdecydowanie mogliby zostać naszymi przyjaciółmi. Kiedy Allie na samym początku książki wymieniła swoje ulubione seriale i większość pokrywała się z moimi już wiedziałam, że nie zawiodę się na tej lekturze. Takie drobne szczegóły potrafią dużo zmienić w odbiorze książki i Mona Kasten zdecydowanie o tym wie.
Cały znajomość Allie i Kadena była urocza. Z niecierpliwością przewracałam strony, żeby przekonać się jak to wszystko się rozwinie. Było wiele zabawnych chwil, były momenty wzruszenia i rozpaczy. Z pewnością uronicie przy tej książce kilka łez, lecz zdecydowanie częściej uśmiechniecie się przy paplaninie Allie. Jej trudna przeszłość choć jest ważnym elementem historii nie sprawiła, że bohaterka zmieniła się w płaczącą kupkę nieszczęścia. Dawno nie spotkałam tak pozytywnej postaci literatury New Adult, która nie posiadałaby miliona cech, które denerwują czytelnika na każdym kroku.
Relacja Kadena i Allie jest skomplikowana, jednak rozwija się w naturalny i dość spokojny sposób. Jest trochę nagłych decyzji, jednak wszystko w ich przypadku zaczęło się od przyjaźni, więc tak naprawdę przez większość książki jesteśmy świadkiem jak prawdziwe uczucie kiełkuje, by później opanować serca bohaterów.
Jeśli lubicie typ literatury, który głównie skupia się na romansie, lecz jednocześnie porusza trudny temat związany z przeszłością bohaterów to Begin Again na pewno wam się spodoba! Styl autorki jest przyjemny, bohaterowie od razu zyskują naszą sympatię, a akcja szybko prze do przodu. Ja spełniłam swoje marzenie z początku roku, aby przeczytać naprawdę dobrą książkę z gatunku New Adult. Teraz zostaje mi mieć nadzieję, że wydawnictwo wyda kolejną książkę Mony.