Czerwona Królowa - Victoria Aveyard, streszczenie


Autor: Victoria Aveyard

Tytuł: Czerwona Królowa

Wydawnictwo: Moondrive

Data wydania: 18 lutego 2015

Liczba stron: 488

ISBN9788375153323Streszczenie Czerwonej Królowej
Na świecie zapanowała Nowa Era, a ludność została podzielona ze względu na kolor krwi. Srebrnokrwiści czują się lepsi przez to, że w zależności od tego z którego rodu pochodzą, władają różnymi mocami. Mogą panować nie tylko nad żywiołami jak ogień, ale też nad żelazem czy myślami. Właśnie dlatego to oni władają królestwem Norty i zajmują wszystkie ważne stanowiska w kraju. Z kolei czerwonokrwiści są najniższą warstwą społeczną, walczącą o przeżycie każdego dnia. Jeśli któryś z nich po osiągnięciu osiemnastego roku życia nie ma mistrza, u którego uczy się zawodu, to wtedy musi wstąpić do wojska. Dla nich to jest prawie równoznaczne z wyrokiem śmierci. Porządek ten burzy Mare Barrow, siedemnastoletnia czerwonokrwista.
Dziewczyna ta przy swojej młodszej siostrze Gisie, która potrafi wyszywać piękne hafty, czuje się bezużyteczna. Jedyne co ona potrafi, to kraść. Podczas jednego z rabunków na ofiarę wybiera młodego mężczyznę, który dobrowolnie daje jej pieniądze. Tym mężczyzną jest Cal, następca tronu. Niedługo po tym incydencie Mare zostaje wezwana do zamku, gdzie, ku swojemu zdziwieniu, dostaje pracę. Jednak jej radość nie trwa długo, bo jest czas wyboru przyszłej żony dla Cala. Kandydatki na arenie przedstawiają swoje umiejętności, chcąc zyskać uznanie pary królewskiej. W tym czasie uaktywniają się zdolności Mare - okazuje się, że potrafi tworzyć i władać elektrycznością.
Władza nie chce, aby społeczeństwo dowiedziało się o mocy Czerwonej, potężniejszej od jakiegokolwiek Srebrnego i zmyśla historię o tym, jak to dziewczyna wychowywała się wśród Czerwonych, choć pochodzi z rodu srebrnokrwistych. Stała się przez to faworytką na żonę Cala, ale jego rodzice nie chcieli aby na tronie zasiadła Czerwona, więc zaręczyli ją z młodszym księciem Mavenem.
Mare rozpoczyna treningi wraz z innymi Srebrnymi, ale musi uważać, by nikt jej nie zranił, bo wtedy farsa wyjdzie na jaw. W tym czasie zbliża się do obu książąt oraz wuja Cala - Juliana. Przyłącza się też do armii rebeliantów i potajemnie knuje przeciwko obecnej władzy, jednak jest to nie lada wyzwaniem, bo większość mieszkańców zamku chce się jej pozbyć.
Jej największym sojusznikiem wydaje się być Maven. Ostatecznie okazuje się, że jest on tylko marionetką w rękach swojej matki, która lata temu zabiła rodzicielkę Cala, by samej dosiąść tronu. Kobieta umie kontrolować umysły innych i wykorzystuje to zmuszając Cala do ścięcia głowy swojego ojca. Nagranie tego wydarzenia zostaje natychmiast upublicznione, Maven nazywa brata królobójcą i skazuje na śmierć. Mare i Cal walczą na arenie i ledwo udaje im się przeżyć. W tym samym czasie rebelianci wpadają w pułapkę i większość z nich zostaje pozbawiona życia. Ocaleni uciekają z Mare i Calem.