Korona w mroku - Sarah J. Maas, streszczenie


Autor: Sarah J. Maas

Tytuł: Korona w mroku

Wydawnictwo: Uroboros (Grupa Wydawnicza Foksal)

Data wydania2 kwietnia 2014

Liczba stron: 532

ISBN9788377479902


Streszczenie Korony w mroku
Celaena pełni funkcję Królewskiego Obrońcy wykonując rozkazy króla - zabijając jego wrogów. Wie, że większość ofiar jest dobrymi ludźmi, którzy chcą walczyć o swój kraj, dlatego ryzykuje swoje życie i pomaga im uciec z Adarlanu. Celaena dostaje imię podejrzanego o bycie liderem rebeliantów, Archera Finna, który ma być jej następną ofiarą. Musi go zabić w miesiąc. Jego ruch buntowniczy próbuje odnaleźć zaginioną księżniczkę Aelin Galathynius, dziedziczkę Terrasenu i jedyną nadzieję na przywrócenie królestwa do czasu jego pełnej chwały.
Relacja Chaola i Celaeny kwitnie w tej części książki. Ich związek i wzajemne przyciąganie nadal się rozwija. Chaol czuje, że jego lojalność wobec króla i Doriana oznacza, że nie powinien być z Celaeną. Jednak wszystkie wątpliwości znikają kiedy Celaena organizuje romantyczną kolację z okazji urodzin swojego ukochanego. Ich relacja utwardza się tej nocy i są bardzo szczęśliwi przez krótki czas. Chaol zostaje porwany, a Celanea dostaje informację o szantażu, którą wysłali jej porywacze.
Kiedy Celaena przybywa na pomoc Chaolowi odkrywa, że Archer stoi za porwaniem. Mężczyzna wyznaje, że porwał Chaola, ponieważ myślał, że ten będzie przesłuchiwał Nehemię w sprawie jej zaangażowania w ruch rebeliantów. Mówi, że współpracuje z Nehemią i razem gromadzą siły do obalenia króla. Podejrzewa, że władca za chwilę będzie ją przesłuchiwać oraz że ma to polegać na torturowaniu, a nawet śmierci Nehemii. Archer stwierdza, że Chaol wiedział co się wydarzy i powinien temu zapobiec. Celaena w to wierzy, nawet jeśli jest to tylko część prawdy.
Celaena uwalnia Chaola i w pośpiechu wraca do zamku by uratować Nehemię. Odkrywa, że przyjaciółka została brutalnie zamordowana w swojej sypialni. Królewska Obrończyni obwinia za tę śmierć swojego chłopaka, bo wie, że on był świadomy śmiertelnej groźby wiszącej nad Nehemią, a nie zrobił nic by temu zapobiec. Celaena atakuje Chaola i prawie go zabija, ale Dorian używa swoich niedawno odkrytych magicznych mocy i “zamraża” ostateczny cios dziewczyny, ratując tym przyjaciela. Chaol zsyła Cealenę do lochów, ale nie potrafi zmusić się, by trzymać ją tam przez dłuższy czas.
Celem Celaeny staje się odnalezienie i zabicie mordercy Nehemii. Myśli, że tą osobą może być Grób - mężczyzna, z którym rywalizowała o tytuł Królewskiego Obrońcy. Dziewczyna go odnajduje i zabija. Ten, w ostatnich chwilach swojego życia, wyznaje jej kto go wynajął. Jednak Grób nie wie, że zleceniodawca podszył się pod kogoś innego.
Celaena poznaje czarownicę, która chwilowo pracuje w zamku. Dziewczyna szuka u niej pomocy w rozszyfrowaniu zagadki ze znakami Wyrda, którą właśnie próbuje rozgryźć. Wiedźma mówi, że łamigłówka opisuje trzy Klucze, które są niezbędne do otwarcia Bramy. Osoba, która znajdzie Klucze i otworzy Bramę, zdobędzie niesamowitą moc, wystarczającą do kontrolowania tego i innych światów. Po tym wyjaśnieniu atakuje Celaenę, ale ta ostatecznie zabija czarownicę.
Celaena w końcu rozumie zagadkę i domyśla się gdzie jest miejsce jednego z Kluczy. Jednak go nie ma, a Mort (magiczna kołatka) wyznaje jej to, czego dziewczyna się obawiała - król znalazł go już lata temu. Królewska Obrończyni podejrzewa, że król posiada też drugi Klucz i uświadamia sobie, że trzeci musi znaleźć przed nim. Podejrzewa, że Nehemia odkryła to przed śmiercią i mogła znać lokalizację ostatniego Klucza. Celaena decyduje otworzyć portal do innego świata i ją odnaleźć.
Celaena dociera do Nehemii, a ta mówi, że jej śmierć była konieczna, aby ruszyć do przodu z planem obalenia króla. Zabrania jej też ponownych prób skontaktowania się z innymi wymiarami. Archer przybywa w chwili zniknięcia Nehemii. Wyjaśnia, że dziewczyna opuściła grupę rebeliantów tydzień przed śmiercią, ponieważ nie zgadzała się z jego taktyką pokonania władcy. Mówi też, że zabił Nehemię by mieć pewność, że Celaena obróci się przeciwko Chaolowi. Zabójczyni zachowuje się jakby zgadzała się z jego planem, ale robi to tylko po to, by zdobyć potrzebne jej informacje. Gdy już dowiaduje się czego chciała, atakuje Archera. Podczas ich walki, przez wciąż otwarty portal przechodzi potwór, a do komnaty przybywają Chaol i Dorian, zaalarmowani przez sen tego drugiego.
Pies Celaeny przegania potwora do portalu. Chaol przez niego przechodzi, by zwierzaka uratować, a Celaena trzyma się blisko nich, by uratować ich obu. W świecie, do którego weszła, przywołuje swój prawdziwy wygląd Fae, bo tam magia wciąż istnieje. Wracają do swojej rzeczywistości, gdzie magia Celaeny znika i na powrót staje się zwykłym człowiekiem. Zamykają portal, a niedługo później dziewczyna zabija Archera.
Chaol dochodzi do wniosku, że najbezpieczniejsze dla Celaeny miejsce jest z dala od króla i Adarlanu. Idzie do swojego ojca, który przebywa w zamku i doradza królowi, i dochodzą do porozumienia. Chaol chce wysłać dziewczynę do wrogiej krainy Wendlyn, by dostała się do królewskiej rodziny i poznała ich plany wojenne. W zamian za głos ojca w głosowaniu w tej sprawie przed królem, Chaol ma porzucić swoją pozycję kapitana straży i wrócić do domu, do Anielle.
W dokach, przed odpłynięciem statku do Wendlyn, Celaena wyznaje Chaolowi całą prawdę o znakach Wyrda; potworze, którego z Dorianem zabiła w podziemiach pod biblioteką; o tym, jak król stał się potężny i o złym planie, którego sama do końca nie rozumie. Na końcu pod postacią zagadki wyznaje mu ostatnią prawdę. Chaol pojmuje jej sens niedługo po tym, jak dziewczyna odpływa. Okazuje się, że Celaena jest zaginioną księżniczką Terrasenu - Aelin Galathynius.