Królewska Klatka - Victoria Aveyard, streszczenie


Autor: Victoria Aveyard

Tytuł: Królewska Klatka

Wydawnictwo: Moondrive

Data wydania: 24 maja 2017

Liczba stron: 568

ISBN9788375154933


Streszczenie Królewskiej Klatki
Norta jest narodem podzielonym pomiędzy spragnionymi władzy Srebrnymi, klasą rządzącą, a wyzyskiwanymi przez nich Czerwonymi - klasą niższą. Srebrni rządzą nad Czerwonymi dzięki użyciu specjalnych mocy, które zapewnia im ich srebrna krew. Jednak wszystko zmienia się przez odkrycie Nowych - Czerwonych z mocami Srebrnych. Król Maven Calore, władca Norty, uwięził Mare - jedną z Nowych, oskarżając ją o prowadzenie grupy buntowników zwanej Szkarłatną Gwardią. Pozwala Samsonowi Merandusowi, Szeptaczowi, który posiada umiejętność czytania w myślach i manipulowania umysłami, na przesłuchanie jej. Zmusza ją by ponownie przeżyła śmierć swojego brata, Shade’a. Próbuje ona uciec, ale bez powodzenia. Tymczasem w podziemnej bazie wojskowej, Cameron Cole pracuje ze Szkarłatną Gwardią nad próbą uwolnienia Mare i pomocy w realizacji ich celów. Cameron stara się przekonać wygnanego księcia Norty do pomocy w uwolnieniu jej brata bliźniaka z szeregów armii Mavena. Niestety, bez pozytywnych rezultatów.
Maven stara się zdobyć zaufanie Mare, która dowiaduje się, że jej oprawca ją kocha. Ma wgląd w jego życie, dzięki czemu wiemy, że przez manipulowanie przez swoją matkę, królową Elarę, Maven nie jest w stanie nikogo pokochać. Dowiadujemy się, że jego decyzja by posiadać tron z cichego kamienia uniemożliwia innym Szeptaczom wpływanie na umysł króla. Odłożył też ślub z Evangeline Samos, jego narzeczoną, ponieważ nie jest pewny co do swojej przyszłości.
Król zmusza Mare do wzięcia udziału wraz z nim w spotkaniu, podczas którego Nowi z Norty deklarują mu wierność. Jeden z nowych demaskuje Babcię, przyjaciółkę Mare i członka Szkarłatnej Gwardii. Babcia wychodzi przed ludzi i popełnia samobójstwo przed Mavenem. Wściekła Mare po tym wydarzeniu niszczy wszystkie księgi znajdujące się w jej pokoju. Kiedy się budzi odkrywa, że zniszczone egzemplarze zastąpiono innymi, należącymi do jej przyjaciela Juliana.
Dwoje książąt z Piedmontu, który jest sprzymierzeńcem Norty, przyjeżdżają odwiedzić Mavena. Przed przystąpieniem do królewskiego obiadu zadają pytania Mare. Podczas obiadu nastąpił atak na Mavena, zaplanowany przez klika z królewskich rodów. Udaje mu się uciec, jednak jeden z książąt Piedmontu zostaje zabity. Pomimo wszystkich zdarzeń król decyduje się odbyć podróż po kraju, by uczcić swoją koronację. Wyruszają w podróż do Lakelands, wrogiego kraju, w którym Maven podpisuje traktat z tamtejszym królem. Zgadza się też poślubić jego córkę - Iris. Podczas gdy oni podróżują po Norcie, Szkarłatna Gwradia przeprowadza skuteczny atak na Corvium. Cameron udaje się nawiązać kontakt z bratem.
Ślub Mavena i Iris odbywa się w Whitefire Palace, domu Mavena. Podczas ceremonii niebo zaczyna ciemnieć i rozpoczyna się atak Szkarłatnej Gwardii. Evangeline pomaga zbiec Mare w zamian za obietnicę oszczędzenia jej brata, Ptolemusa (to on zabił brata głównej bohaterki). Mare z Calem ponownie łączą siły. Wyrusza z Gwardią w podróż do Piedmontu, gdzie spotyka swoją rodzinę oraz przyjaciół. Odkrywa, że Farley jest w ciąży z jej bratem i w niedługo rodzi. Mare spotyka trzech Nowych z takimi samymi mocami, jak jej. W międzyczasie Evangeline z rodziną przybywają do Rift, a jej ojciec przejmuje władzę nad tym obszarem. Zgadzają się pomóc Szkarłatnej Gwardii chronić Corvium i przywrócić Cala na tron Norty. Mare i Szkarłatna Gwardia ruszają w podróż do Corvium, by stawić czoła armii Mavena. Odnoszą sukces dzięki pomocy Rift, po czym przywódcy stron spotykają się. Srebrni proponują przywrócić Cala jako króla, lecz Czerwoni i Mare są temu przeciwni. Cal decyduje się przyjąć ich propozycję mimo sprzeciwów. Dowiaduje się, że jego babcia, za plecami wnuka, zaaranżowała tradycyjne zawarcie sojuszu - poprzez małżeństwo. Przyjęcie korony oznacza ślub z Evangeline i przymus zapomnienia o tym, co czuje do Mare.