Miasto kości - Cassandra Clare, streszczenie


Autor: Cassandra Clare

Tytuł: Miasto kości

Wydawnictwo: MAG

Data wydania: 17 czerwca 2009

Liczba stron: 512

ISBN9788374803762


Streszczenie Miasta kości (Dary Anioła tom 1)
Piętnastoletnia Clary idzie do klubu ze swoim najlepszym przyjacielem Simonem. Jej uwagę przykuwa niebieskowłosy chłopak i czarnowłosa dziewczyna, którzy wślizgują się do magazynu, śledzeni przez dwóch innych chłopaków. Jeden z nich jest uzbrojony w miecz. Clary wysyła Simona po pomoc, a sama obserwuje grupę, przez co jest świadkiem zamordowania niebieskowłosego. Jego ciało znika z wyjaśnieniem, że demony “po śmierci wracają do swojego wymiaru”. Simon wraz z potężnym ochroniarzem wchodzi do magazynu i pyta przyjaciółkę dlaczego jest sama. Dziewczyna orientuje się, że nie widzą tego dziwnego trio i przeprasza za pomyłkę.
Kiedy wraca do domu, jej matka, Jocelyn, karci ją za późny powrót. Następnego dnia Jocelyn oznajmia, że na okres wakacji przeprowadzają się z Nowego Jorku na farmę należącą do jej najlepszego przyjaciela - Luke’a. Zdenerwowana Clary wyznaje Simonowi, że prawie nic nie wie o matce czy jej rodzinie. Przyjaciel wspomina o cienkich bliznach na plecach i ramionach Jocelyn, ale dziewczyna to zbywa mówiąc, że musiało mu się to przewidzieć. Idą do kawiarni, gdzie ich znajomy bierze udział w czytaniu poezji. Tam Clary spotyka Jace’a, jednego z “niewidzialnych” chłopaków, których poznała poprzedniego dnia w klubie. On na osobności opowiada dziewczynie o łowcach demonów zwanych Nocnymi Łowcami lub Nefilim i twierdzi, że Clary nie jest Przyziemną (zwykłym człowiekiem). Bohaterka odbiera telefon od matki, która ostrzega ją by nie wracała do domu i powiedziała Luke’owi, że “on” ją znalazł. Połączenie kończy się nagle.
Po nieudanej próbie ponownego połączenia, Clary wraca do domu i odkrywa zdewastowane mieszkanie oraz zniknięcie matki. Zostaje zaatakowana przez demona, którego zabija Sensorem Jace’a, jednak w trakcie walki zostaje przez niego ugryziona. Jace rysuje na dziewczynie runę ratującą jej życie i zabiera ją do Instytutu - głównej siedziby nowojorskich Nocnych Łowców, gdzie po kilku dniach odzyskuje przytomność. Jest tam przedstawiona dwóm łowcom, Isabelle i Alecowi, oraz ich mentorowi o imieniu Hodge. To dzięki niemu dowiaduje się więcej o Nocnych Łowcach, Instytucie, Idrisie (ojczyźnie Nocnych Łowców), Valentine (jednym z najgroźniejszych Nocnych Łowców) i Kielichu, którego on szuka, mogącym przemienić zwykłych ludzi w Nocnych Łowców. Dzwoni też do Luke’a, ale ten zachowuje się jakby nie chciał mieć z nią nic wspólnego.
Jace i Clary wracają do domu dziewczyny i spotykają jej sąsiadkę, Madame Dorothea, która w swoim mieszkaniu posiada Bramę (portal teleportacyjny). Dziewczyna przez nią przechodzi, bo chce odnaleźć matkę. Jace idzie za nią i razem trafiają do sklepu Luke’a, gdzie znajdują Simona szukającego Clary. Cała trójka ukrywa się w sklepie. Luke wraca z dwoma mężczyznami, Pangbornem i Blackwellem, którzy zostali przysłani przez Valentine’a, by przesłuchać Luke’a w sprawie Kielicha Anioła - przedmiocie poszukiwanym przez obie strony. Luke oświadcza, że nie wie gdzie Jocelyn ukryła Kielich, odmawia negocjacji z “gośćmi” i nie chce mieć nic wspólnego z planami Valentine’a.
Clary i Jace, w towarzystwie Simona, wyznają Hodge’owi czego się dowiedzieli, a ten opowiada im o Kręgu - grupie Nocnych Łowców utworzonej przez Valentine’a, której celem było wyeliminowanie Podziemnych (wampirów, wilkołaków, faerie, czarodziei i innych). Mentor wyznaje, że Jocelyn jako żona Valentine’a została zmuszona do dołączenia do Kręgu.
Clary i Jace idą do Cichego Miasta aby porozmawiać z Cichymi Braćmi, którzy mówią im, że blokada na jej umyśle, powodująca brak wspomnień dotyczących świata Nocnych Łowców, jest zbyt silna i może zostać usunięta tylko przez tego, kto ją nałożył - Magnusa Bane’a.
W międzyczasie Isabelle zostaje zaproszona na imprezę organizowaną przez Magnusa. Tam Clary spotyka gospodarza przyjęcia, który mówi jej, że zaklęcie jest zbyt skomplikowane by je usunąć, ale będzie samoczynnie słabnąć jeśli nie zostanie odnawiane każdego roku, jak to było do tej pory. Wyznaje też, że robił to na żądanie Jocelyn, by ochronić Clary. Podczas imprezy Simon ignoruje ostrzeżenie Isabelle i pije niebieskiego drinka, który przemienia go w szczura.
Wampiry biorą go ze sobą myśląc, że gryzoń jest jednym z nich. Clary i Jace ratują Simona i przywracają ludzką postać. Tej nocy Jace zabiera Clary do oranżerii na piknik o północy, by uczcić szesnaste urodziny dziewczyny. Solenizantka całuje chłopaka.
Wraz z powrotem wspomnień, Clary dochodzi do wniosku, że Kielich Anioła jest ukryty w jednej z kart tarota należących do Madame Dorothei. Dziewczyna odzyskuje Kielich, ale demon Abaddon opętał ciało wróżbiarki i chce odebrać ten pożądany przez wszystkich przedmiot. Dzięki pomocy Simona, Nocnym Łowcom udaje się uciec i wrócić do Instytutu, jednak Alec jest ciężko ranny o co Isabelle obwinia Clary. W Instytucie Hodge daje Valentine’owi Kielich i nieprzytomnego Jace’a. Valentine ściąga klątwę z Hodge’a, dzięki czemu ten po wielu latach może wyjść z Instytutu, jednak jest ścigany przez Clary. Nauczyciel atakuje ją w uliczce, ale ta niespodziewanie zostaje uratowana przez Luke’a, który okazuje się być wilkołakiem. Podczas gdy sfora Luke’a atakuje świtę Valentine’a, Clary odnajduje nieprzytomną matkę. Trafia też na Jace’a, którego Valentine rozpoznaje jako swojego syna, co przeraża i Jace’a, i Clary. Valentine kusi syna aby powrócił z nim do Idrisu, ale ten odmawia. Mężczyzna ucieka z Kielichem przez Bramę i niszczy ją za sobą.
Clary codziennie odwiedza w szpitalu swoją wciąż nieprzytomną matkę. W Instytucie dziewczyna i Jace próbują pogodzić się z tym, że są rodzeństwem, choć ich uczucia względem siebie znacznie przekraczają te, które powinni czuć jako brat i siostra. Aby choć na chwilę zapomnieć o tej sytuacji, Jace zabiera Clary na przejażdżkę motocyklem zasilanym przez demoniczną energię.