Szklany Miecz - Victoria Aveyard, streszczenie


Autor: Victoria Aveyard

Tytuł: Szklany Miecz

Wydawnictwo: Moondrive

Data wydania: 17 lutego 2016

Liczba stron: 560

ISBN9788375153781Streszczenie Szklanego Miecza
Mare i Cal znajdują schronienie w jednej z siedzib Szkarłatnej Gwardii. Jednak Czerwoni nie ufają zbiegłemu księciu i zamykają go w pomieszczeniu zbudowanym z Cichego Kamienia, który tłumi jego moce. Jednak i Mare nie może czuć się bezpiecznie, bo Pułkownik czuje się zagrożony w jej obecności. Dziewczyna chce uwolnić Cala, lecz wpada w pułapkę i dołącza do Srebrnego w celi. Jak się okazuje, to jest intryga skierowana w stronę Pułkownika, a Cal, Mare, Shade (brat Mare), Kilorn (przyjaciel Mare) oraz Farley (przywódczyni jednego z oddziałów Gwardii) uciekają z wyspy wykradzionym odrzutowcem.
Mają ze sobą listę Nowych (Czerwonych o mocach Srebrnych) stworzoną przez Juliana. Postanawiają zaryzykować i odszukać innych podobnych do Mare i stworzyć własną armię. Za swoją kryjówkę obierają schron Gwardii, a dzięki kontaktom Farley mają ułatwiony dostęp do potrzebnych rzeczy i informacji. Co chwilę wyruszają na niebezpieczne misje i poszukują Nowych. Każdy z nich się przyłącza do uciekinierów, bo mają świadomość, że w innym przypadku czeka ich śmierć z rąk Mavena, który w tym samym czasie pozbywa się niewygodnych dla niego ludzi.
Cal uczy Nowych panowania nad mocami oraz szkoli ich w walce. Jedyną osobą, która do nich nie dołącza, jest Jon - mężczyzna widzący przyszłość. Przed odejściem przekazuje im kilka nadchodzących wydarzeń oraz nakierowuje na kolejną Nową - Cameron której udało się uciec z więzienia, w którym Maven przetrzymuje Nowych i sprzeciwiających się mu Srebrnych. Mare zmusza ją do przyłączenia się do jej armii.
Nasi bohaterowie chcą włamać się do więzienia i uwolnić więźniów. Wyszkoleni Nowi, wskazówki jasnowidza i wiedza Cameron im w tym pomagają. Ostatecznie im się to udaje, ale nie bez strat w ludziach. Sporo osób ginie podczas walki w budynku, ale najstraszniejsza dla Mare śmierć ma miejsce chwilę przed świętowaniem zwycięstwa. Shade teleportuje się obok swojej siostry w chwili, gdy ta uskakuje przed żelaznym pociskiem, którego on nawet nie ma szans zauważyć. Trafia go prosto w serce. Mare w napadzie szału kumuluje energię elektryczną i ciska błyskawicą w swojego największego wroga - królową, matkę Mavena. Porażona prądem kobieta i kilku jej ochroniarzy giną na miejscu.
Armia Mare wraca do siedziby Szkarłatnej Gwardii, gdzie Pułkownik stara się przyzwyczaić do obecności Nowych i Srebrnych. Razem postanawiają odbić nowo stworzony legion wysłany na wojnę, składający się z samych dzieci. Po drodze samolot zaczyna się rozpadać i zamieniać w klatkę. Okazuje się, że jasnowidz zdradził Mare i powiedział nowemu królowi gdzie znajdzie dziewczynę. Ona, chcąc uratować pozostałych towarzyszy, dobrowolnie oddaje się w ręce byłego narzeczonego.