Czy to pierdzi? - Dani Rabaiotti, Nick Caruso


Autor: Dani Rabaiotti, Nick Caruso

Tytuł: Czy to pierdzi?

Wydawnictwo: Insignis

Data wydania: 4 kwietnia 2018

Liczba stron: 144

ISBN: 9788365743824


Okładka może sugerować, że to książka skierowana dla młodszych czytelników. Chyba każde dziecko przechodzi przez okres zainteresowania pierdami. Najpierw się z nich śmieją, później często zaczyna się dopytywanie, czy jakieś zwierzę też puszcza bąki. Ale co wtedy odpowiedzieć? Z pomocą przychodzi książka “Czy to pierdzi?”. Wbrew pozorom, nie jest to lektura dla dzieci, ale dla osób, które znają już zasady funkcjonowania organizmów.

Robią to psy. Robią to krocionogi. Kiedyś robiły to dinozaury. I robisz to ty, w przeciwieństwie do ośmiornic. Być może robią to także pająki, ale pewności nabierzemy dopiero w toku dalszych badań. Nie robią tego ptaki, chociaż mogłyby, gdyby tylko chciały. A śledzie robią to po to, by się porozumiewać. Czy to pierdzi? jest pełną zaskakujących faktów, bogato ilustrowaną i rzetelnie, a przy tym lekko napisaną książką o tym, co piszczy we wnętrznościach zwierząt.

Autorzy potrafią przedstawić skomplikowane zagadnienia w humorystyczny sposób. Trudne terminy wyjaśniają prostymi słowami, które każdy zrozumie. Dzięki tej książce poznacie działanie układów pokarmowych przeróżnych zwierząt. Ale “Czy to pierdzi?” to nie tylko naukowe fakty dotyczące procesów trawiennych. Poza nimi znajdziecie też mnóstwo ciekawostek, którymi będziecie mogli zabłysnąć wśród znajomych. No bo kto by się spodziewał, że niektóre zwierzęta potrafią zabić pierdami? A inne eksplodować, jeśli nie pozbędą się gazów z organizmu? Albo, że jeśli wziąć wszystkich przedstawicieli pewnego gatunku, którego pojedynczy osobnik mierzy maksymalnie 11 mm, to ich bąki są odpowiedzialne za od 5 do 19 procent ogólnej emisji metanu? Z tej książki dowiecie się o jakich zwierzętach mowa, a to tylko kilka wybranych faktów.
Interesującą treść dopełniają też pasujące stylem grafiki stworzone przez Ethana Kocaka. Zabawne i komiksowe ilustracje świetnie wpasowują się w klimat książki. Jest nawet jednorożec pierdzący tęczą. No halo, obok czegoś takiego nie można przejść obojętnie.
“Czy to pierdzi?” jednocześnie cię rozbawi i czegoś nauczy. Przy jej tworzeniu pomogło wielu naukowców i właścicieli wspomnianych w niej zwierząt. Ludzkość jeszcze nie zna odpowiedzi na tytułowe pytanie w przypadku wszystkich zwierząt, ale autorzy otwarcie przyznają, gdy coś jest tylko spekulacją. To udowadnia, że informacje zawarte w tej książce są wiarygodne, choć czasami na tyle dziwne lub zabawne, że trudno w nie uwierzyć.
Dani Rabaiotti i Nick Caruso zmierzyli się z trudnym zadaniem, podejmując wyzwanie napisania naukowej książki o temacie, który powszechnie jest uznawany za tabu. Gdy słyszymy jak ktoś mówi o pierdach, czujemy zażenowanie albo próbujemy powstrzymywać chichot. Czytając ten tytuł nie mamy wrażenia, że to zagadnienie jest niepoważne i z każdym kolejnym zwierzęciem rośnie zainteresowanie jak to wygląda u innego stworzenia. Za to śmiejemy się z dowcipów, którymi autorzy urozmaicają naukową gadaninę.