Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych - Qing Li


Autor: Qing Li

Tytuł: Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych

Wydawnictwo: Insignis

Data wydania: 18 kwietnia 2018

Liczba stron: 321

ISBN9788365743879


Nasz świat się cały czas rozwija. Miasta się rozrastają, tworząc krajobrazy zbudowane z wieżowców i fabryk. Nowe autostrady, budynki i wszechobecne słupy elektryczne. Nasz rozwój techniczny jest cudowny, ale ciągnie ze sobą poważne konsekwencje - zaczynamy żyć w świecie z betonu. Jednak w tym szaleństwie nie możemy zapomnieć o pięknych zielonych krajobrazach, do czego przekonuje nas Qing Li i jego książka Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych.

Qing Li - ekspert w dziedzinie medycyny leśnej, zabiera nas w podróż wśród drzew. Każdy z nas wie, że zmieniają one dwutlenek węgla w tlen oraz służą od setek lat za opał. Tworzymy z nich meble, domy i przerabiamy na papier. Jednak w tym szaleństwie zapominamy, że ważne jest, by po prostu wejść do lasu i chwilę tam pobyć. Brzmi dziwnie, prawda? Jednak drzewa mają ogromny wpływ na nasze zdrowie - fizyczne i psychiczne. Przeznaczmy więc godzinę tygodniowo i wyruszmy na wędrówkę po pobliskim lesie. Poczujmy, jak stres kumulujący się w nas całymi dniami w końcu nas opuszcza i od razu staniemy się silniejsi i pełni życia.
Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych może brzmieć jak pseudonaukowy bełkot, jednak to nic w tym stylu! Qing Li od lat bada działanie drzew na człowieka, więc wszystkie jego wnioski i rady są wynikiem lat nauki i obserwacji. Przebywanie wśród natury, postawienie rośliny w biurze czy nawet olejki eteryczne mają wpływ na człowieka i to potwierdzony fakt. Nasi ojcowie i dziadkowie wiedzieli, że siła drzew jest niezastąpiona, jednak im szybciej świat się rozwija, tym bardziej zapominamy najprostsze rady naszych przodków. Na szczęście w Japonii jest mnóstwo zieleni i osoby takie jak autor tej książki, które badają jej wpływ, chcą się z nami podzielić swoimi wnioskami. 
Wszystkie informacje w książce są przekazane w sposób zwięzły i prosty. Autor nie zarzuca nas filozoficznymi rozmyślaniami, tylko przedstawia fakty takimi jakimi są. Czyta się ją z wielką przyjemnością, a dodatkowe przepiękne fotografie ucieszą nasze oko.
Zachęcam wszystkich mieściuchów do zapoznania się z tą książką. Nie samym miastem człowiek żyje i powinien korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, które oferuje nam natura. Mam nadzieję, że za moim przykładem postanowicie od czasu do czasu przejść się na spacer do lasu, zapalić olejki eteryczne czy zadbać, by wokół nas było więcej zieleni!