Wtyczka - Duane SwierczynskiAutor: Duane Swierczynski

Tytuł: Wtyczka

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM

Data wydania: 18 kwietnia 2018 

Liczba stron: 437Bycie studentką, która dostała się na program dla osób wyjątkowo uzdolnionych, jest ogromnym stresem. Dodajmy do tego konieczność spędzenia Święta Dziękczynienia z ojcem, który nadal nie poradził sobie ze śmiercią żony oraz zbliżającą się sesję. Życie Sarie z pewnością nie należy do łatwych. Co się stanie gdy dodamy do tego funkcję policyjnego informatora?

Wzorowa studentka Sarie Holland zostaje zatrzymana przez policję, kiedy wyświadcza przysługę swojemu chłopakowi. Podrzuca go pod jakiś podejrzany adres na przedmieściach Filadelfii. Okazuje się, że policja urządziła tam zasadzkę. Chłopak ucieka z samochodu, nie oglądając się na Sarie, a dziewczyna zostaje z przesyłką narkotyków. Sarie nie chce go wydać, ale też nie uśmiecha się jej przyszłość w więzieniu, dlatego zgadza się na współpracę z policją. Zostaje OZI (osobowe źródło informacji - w terminologii policyjnej tajny współpracownik).

Przyznam, że to moje dopiero drugie spotkanie z książką z gatunku sensacja, ale na pewno nie ostatnie. Wtyczka okazała się lekturą trzymającą czytelnika w ciągłym napięciu i zaskakującą zwrotami akcji. Na pewno nie można przy niej odetchnąć i przeżyć spokojnego wieczoru, jednak za to ilość wrażeń, które dostarcza, jest naprawdę ogromna.
Od typowych utworów tego gatunku odróżnia ją jednak coś ważnego - bohaterowie mają rozbudowane charaktery oraz są dynamiczni. Wraz z rozwojem akcji, Sarie oraz detektyw Wildey przechodzą ogromną przemianę. Dziewczyna ze spokojnej studentki, dla której najważniejsze są studia i powrót do domu, zostaje mózgiem akcji, która może zniszczyć największych przywódców mafii i karteli. Okazuje się, że jej chęć pomocy przyjacielowi wrzuca ją w wir niebezpieczeństw i naprawdę mrocznego oblicza Filadelfii. Jak sobie poradzi z czyhającymi niebezpieczeństwami? Czy uda jej się uchronić siebie i rodzinę? Może jej kariera studencka skończy się oskarżeniem o posiadanie narkotyków?
Jednak ta książka, choć głównie należy do Sarie, to oferuje nam całą galerię postaci, które otrzymują możliwość przedstawienia swojej perspektywy. Każda z nich oferuje coś całkowicie nowego i sprawia, że w wydarzeniach tworzy się napięcie z powodu niewiedzy czytelnika. Komu też mamy ufać? Czy bohaterowie są na pewno tacy na jakich wyglądają?
Wtyczka to pozycja, która zarzuca nas pytaniami i sprawia, że przestajemy być pewni, czy Ziemia nadal jest okrągła. Ciągłe napięcie i wydarzenia rodem z filmu gangsterskiego sprawią, że nie oderwiemy się od tej lektury. Sarie rzuca nam ciągłe wyzwania, a my musimy się ich podjąć.
Jednak ostrzegam, to nie książka dla ludzi o słabych nerwach oraz dla takich, którzy nie lubują się w krwawych scenach. Mimo, że bohaterka jest młodą dziewczyną, to autor postanowił jej nie oszczędzać. Jeśli życie w niektórych dzielnicach Filadelfii wygląda choć w małym stopniu tak jak przedstawia to Duane Swierczynski, to radzę pozostać przy ulicznych atrakcjach.

Jeśli macie ochotę na lekturę inną od tej, którą zazwyczaj czytacie, to Wtyczka Duane’a Swierczynskiego z pewnością zapewni wam emocjonujące popołudnie. Wykreowana historia choć łączy ze sobą typowe elementy literatury sensacyjnej, to nie pozostaje przy utartych schematach i wprowadza do opowieści coś nowego, świeżego. Sarie, Wildey, D. oraz inni bohaterowie wywodzący się z przeróżnych grup społecznych zabiorą was w podróż, po której nic nie jest takie samo jak wcześniej.