Dziedzictwo ognia - Sarah J. Maas, streszczenie


Autor: Sarah J. Maas

Tytuł: Dziedzictwo ognia

Wydawnictwo: Uroboros

Data wydania: 23 września 2015

Liczba stron: 645

ISBN: 9788328021341


Streszczenie Dziedzictwa ognia
Odkąd Celaena przybyła do Wendlyn, to piła, walczyła i uprawiała hazard. Rowan (potężny, żyjący od setek lat, żołnierz Fae służący Maeve) ją odnajduje i przyprowadza do Królowej Maeve. Celaena się z tego cieszy, bo potrzebuje od ciotki informacji dotyczących Kluczy Wyrda. Królowa mówi, że odpowie na jej pytania, ale najpierw chce zobaczyć jak Celaena włada magią ognia - niekontrolowaną mocą, która odeszła, gdy król zakazał magii w Erilei. Dziewczyna nie może pojechać do Doranelle i otrzymać odpowiedzi dopóki Rowan nie będzie pewny, że ponownie potrafi władać swoim darem.
Lekcje z Rowanem są bardzo ciężkie, a on sam w stosunku do Celaeny jest szorstki i brutalny. Wciąż wymaga, by dziewczyna przywołała swoją postać Fae oraz moc ognia. Choć Królewska Zabójczyni bardzo się stara przywołać umiejętności, ale nie przynosi to żadnego efektu.
W Adarlanie Aedion (generał oddziału króla, kuzyn Aelin) wrócił z bitwy. Kiedy Chaol dowiaduje się, że Aedion w sekrecie wciąż jest lojalny Terrasenowi, mówi mu, że Celaena/Aelin wciąż żyje. Razem, wraz z Murtaugh i Renem (dziadkiem i wnukiem) zaczynają razem pracować. Murtaugh wyznaje, że rozgryzł sposób króla na pozbycie się magii. Fale, które pojawiły się w dniu jej zniknięcia, uformowały trójkąt. Ciągnął się on od Rifthold, przez Lodowe Pustkowia i Opuszczony Półwysep. Chaol i Dorian uważają, że ta wiedza może być przydatna do ponownego uwolnienia magii. Murtaugh odkrywa też, że król tworzy potwory na opuszczonej wyspie, aby z zaskoczenia zaatakować Wendlyn.
W międzyczasie Dorian, z pomocą Sorschy (uzdrowicielką, która w poprzednich tomach leczyła obrażenia głównych bohaterów) bada swoją moc. Odnajdują metodę na pomoc w kontrolowaniu magii Doriana - przyjmowanie większej ilości żelaza, które jest znane z neutralizowania tego typu mocy. W trakcie tych tajemnych spotkań, Dorian i Sorscha się do siebie zbliżają.
Do akcji wkraczają też trzy klany wiedźm. Są zawziętymi wrogami i przybywają na wezwanie króla Adarlanu. Rywalizują o pozycję lidera grupy, która dołączy do bitwy rozpoczętej przez władcę. Każda z wiedźm ma też możliwość wybrania dla siebie jednej z wywern (stworzenia podobnego do smoka), z którą będzie trenować. Wydarzenia poznajemy z perspektywy wiedźmy Manon Blackbeak. Wybiera ona małą wywernę, która na arenie wystąpiła jako przynęta, ale swoim sprytem wygrała starcie z Abraxosem - potężną wywerną, która, jak się wszystkim wydawało, powinna wygrać walkę z każdym przeciwnikiem, a zwłaszcza mniejszą, ranną przynętą. Początkowo może się wydawać, że Manon nie ma sumienia i pozytywnych uczuć, ale w ostatecznej bitwie ratuje życie jednej z rywalek i obejmuje przywództwo grupy połączonych klanów.
Po długim czasie treningi Celaeny w końcu przynoszą efekty. Potrafi dobrowolnie zmieniać formę z ludzkiej na Fae i odwrotnie oraz przywoływać magię związaną z ogniem. Powoli tworzy się więź między nią a Rowanem. Wydaje się być platoniczna, bo w myślach dziewczyny wciąż pojawia się Chaol, a Fae nadal opłakuje żonę, która została zabita ponad dwieście lat temu.
Celaena i Rowan badają sprawę dziwnych, brutalnych morderstw pół-Fae, które mają miejsce w okolicy. Odkrywają, że ich sprawcami są potwory z innego świata zwane Valgami - rasą demonów, która dawno temu wykuła Klucze Wyrda.
Rowan i Celaena wiedzą, że książęta Valg niedługo zaatakują ich fortecę. Zaczynają przygotowywać cywilów do walki, ale atak rozpoczyna się szybciej i brutalniej niż się tego spodziewali. Celaena ratuje mieszkańców zmieniając się w formę Fae i wzywając najpotężniejszą do tej pory porcję swojej mocy. Kiedy traci siły, Rowan dołącza do niej jako carranam. Ta więź sprawia, że Celaena może czerpać siłę od swojego towarzysza, dzięki czemu znowu może korzystać ze swojej mocy i pokonać wrogów.
Rowan i Celaena podróżują do Doranelle, aby spotkać się z królową Maeve, aby ta wypełniła warunki umowy. Królowa wyznaje, że Klucze Wyrda nie mogą zostać zniszczone, a jedynie można je wsunąć z powrotem w Bramę. Nikt dokładnie nie wie jak to zrobić. Mówi, że król miałby niesamowitą moc, gdyby miał wszystkie trzy klucze. Podejrzewa też, że Celaena domyśla się gdzie znajduje się trzeci klucz i wydaje rozkaz biczowania Rowana, kiedy dziewczyna nie chce jej powiedzieć prawdy. Celaena pokazuje królowej swoją magię i grozi, że miasto stanie w ogniu, jeśli Maeve nie zaprzestanie tortur. Kobieta zaprzestaje tortur, gdy dostrzega tę potężną siłę.
Celaena domyśla się, że Maeve od stuleci chciała Klucze Wyrda i że dla nich nawet zdradziła tych, których kochała. Dziewczyna wyjmuje pierścień, który znalazła w pochwie Goldryna, należący do mężczyzny zdradzonego dawno temu przez królową. Celaena oddaje jej pierścień w zamian za zwolnienie Rowana z przysięgi krwi. Chwilę później Rowan przysięga wierność Celaenie, po czym razem opuszczają Doranelle.
Murtaugh przybywa do Adarlanu z informacją, że Aelin żyje i pokazała “prawdziwą siebie” w bitwie w Wendlyn. Na tę wieść wszyscy są podekscytowani. Następnie wyrusza do Terrasenu, aby powiadomić o tym jej ludzi i królestwa, które mija po drodze. Gdy wieści te docierają do króla Adarlanu, ten jest wściekły.
Król wzywa Doriana, Sorschę, Chaola i Aediona do prywatnej sali narad, aby przesłuchać ich w sprawie szpiega będącego wśród nich. Aedion próbuje być kozłem ofiarnym, zostaje związany i wtrącony do lochów. Wkrótce ma oczekiwać swojej egzekucji.
To jednak nie powstrzymuje króla przed dalszym przepytywaniem Sorchy na temat listów, które wysyła do przyjaciela, które zawierają informacje o władcy. Dziewczyna przyznaje, że to prawda, ale wyznaje też, że naprawdę zakochała się w Dorianie. Zostaje stracona na oczach ukochanego. Chaol wyciąga swój miecz, a w jego stronę leci śmiertelny bełt wystrzelony z kuszy, który jednak zamarza w trakcie lotu, gdy Dorian zamraża całą salę. Król cieszy się z bycia świadkiem mocy swojego syna. Dzięki tej sytuacji, Chaolowi udało się uciec. Dorian zostaje unieruchomiony, a władca zakłada mu naszyjnik z Kamieniem Wyrda. Od teraz książę jest pod kontrolą swojego ojca.
Chaol podniósł Strzałę i wraz z psem pobiegł do sekretnego przejścia. Mówi magicznej kołatce gdzie się wybiera, na wypadek gdyby pojawiła się tutaj Celaena. Podąża do Rena, który obiecuje uwolnić Aediona.
Celaena zamierza wyruszyć statkiem do Adarlanu, aby na dobre wyjaśnić sytuację z Chaolem oraz odnaleźć jej starego mistrza - Arobyna. Wierzy, że to on ma trzeci Klucz Wyrda. Chce podróżować sama, co nie podoba się Rowanowi, ale z powodu przysięgi krwi musi się na to zgodzić. Celaena planuje zebrać dwór i armię, by ruszyć przeciwko królowi. Mówi, że da Rowanowi znać, kiedy będzie jej potrzebny. Teraz jest gotowa by objąć tron Terrasenu.