Nieodgadniony - Maureen JohnsonAutor: Maureen Johnson

Tytuł: Nieodgadniony

Wydawnictwo: Poradnia K

Data wydania: 23 maja 2018

Liczba stron: 480

Mimo wieku i ilości przeczytanych książek młodzieżowych, nadal decyduję się sięgać po ten gatunek. Trochę to masochizm, bo bądźmy szczerzy, większość to kalka najpopularniejszych pozycji. Jednak w tym ogromie kopii Igrzysk Śmierci, Zmierzchu czy Harrego Pottera co jakiś czas pojawia się pozycja godna polecenia. W miesiącu maju ten tytuł otrzymała książka Nieodgadniony Maureen Johnson.

Ciężko w jednym zdaniu opisać czym ta pozycja różni się od innych w tym gatunku. Moja pierwsza myśl w trakcie jej czytania dotyczyła jej dojrzałości. Nie chodzi tu samych bohaterów, jednak bardziej o sam styl prowadzenia fabuły. Z informacji znalezionych w internecie dowiedziałam się, że to będzie trylogia, jednak ten tom jest na tyle zamkniętą historią, że czytając go nie czuję, by była to jedna książka podzielona na trzy i wysłana wydawcy.
Cała historia opowiada o Akademii Ellinghama - elitarnej szkole dla wyjątkowo utalentowanych dzieci. Jednak niedługo po jej otworzeniu wydarza się tragedia - żona i córka bajecznie bogatego Alberta Ellinghama zostają porwane. Wydarzeniom tym towarzyszy otrzymanie listu od tajemniczego Nieodgadnionego, który zawiera informacje o sposobie przebiegu porwania. Choć w poszukiwaniach bierze udział sam Albert i FBI, zagadki porwania nie udaje się rozwiązać. Po latach do owej szkoły zostaje przyjęta Stevie Bell, której celem jest się dowiedzieć co wydarzyło się przed laty w jej murach szkolnych.
Stevie od pierwszych stron jawi nam się jako osoba dość introwertyczna. Napięte relacje z rodziną oraz niezwykłe hobby nie przysporzyło jej znajomych w normalnym liceum. Wyjazd do akademii to szansa, którą zamierza wykorzystać, a fascynacja zbrodniami oraz technikami detektywistycznymi okazują się niezwykle przydatne.
Historia obraca się wokół wspomnianej zbrodni, jednak mam wrażenie, że autorka przygotowała pierwszy tom z myślą, by czytelnika nią zaintrygować niż zająć się śledztwem na poważnie. Służą do tego przede wszystkim rozdziały z perspektywy postaci z przeszłości, które były obecne w posiadłości w czasie porwania. Dzięki tym krótkim fragmentom rozumiemy, dlaczego Stevie tak bardzo chce rozwikłać tę tajemnicę. Sami szukamy pomiędzy wierszami dodatkowych wskazówek, licząc że kolejne wydarzenia przybliżą nas do tytułowego Nieodgadnionego.
Jednak tak jak wspomniałam, pierwszy tom jest dość zamkniętą historią, która obraca się wokół postaci nam znanych. Jest w nim akcja, jest trochę romansu, jednak przede wszystkim to poznanie szkoły, bohaterów oraz tego, co może nas czekać dalej. Sami bohaterowie są niezwykle zróżnicowani. Każdy z przyjętych uczniów jest mistrzem w swojej dziedzinie i naprawdę kocha to, czym się zajmuje. Czuć to w dialogach i relacjach postaci. Choć mamy do czynienia ze zwykłymi uczniami, w powietrzu wyczuwa się pewną niezwykłość.
Jeśli macie ochotę na genialnie skonstruowany młodzieżowy kryminał, to książka Nieodgadniony koniecznie musi się znaleźć w waszej biblioteczce. Obiecuję, że tajemnica, którą próbuję rozwikłać Stevie wraz z przyjaciółmi, nie pozwoli wam się oderwać od tej pozycji chociażby na moment!