Opuszczone miasto - Ben H. WintersAutor: Ben H. Winters

Tytuł: Opuszczone miasto

Wydawnictwo: RM

Data wydania: 10 maja 2018

Liczba stron: 360
Pierwszy tom trylogii Ostatni Policjant pokazał czytelnikom jak może wyglądać świat w obliczu prawdziwego zagrożenia i zagłady. Jak zmienia się człowiek, gdy wie, że nie ma nic do stracenia. Z niecierpliwością czekałam na ciąg dalszy przygód Henry’ego Palace i miałam nadzieję, że “Opuszczone miasto” spełni moje oczekiwania.
Akcja rozgrywa się w świecie, który z każdym dniem zbliża się ku zagładzie. Ludzkość wiedząc, że to już koniec, przestała zachowywać pozory normalności. Rozboje, kradzieże, morderstwa i samobójstwa są na porządku dziennym, a policja już nie ratuje społeczeństwa, które jest skazane na zagładę. Henry Palace - były detektyw, chce móc nadal pomagać, więc decyduje się odnaleźć męża swojej bliskiej znajomej. Męża, który prawdopodobnie już uciekł na drugi koniec kraju. Jednak nasz bohater w ostatnich dniach nie zamierza się poddawać i pozostać obojętny na nieszczęście bliskich.
To drugi tom serii, więc mniej więcej wiedziałam czego się spodziewać. Mimo wszystko historia, która początkowo miała polegać tylko na odnalezieniu człowieka, dość szybko zaczęła poruszać coraz bardziej skomplikowane kwestie i przybierać nieoczekiwany obrót. Prosta historia i śledztwo skazane na porażkę odkryły przed detektywem nowy wymiar okrucieństwa rządu i ludzi, którzy mieli za zadanie chronić kraj.
Myślę, że największy urok tej książki to bohaterowie, którzy nie są w swoim naturalnym środowisku, tylko mierzą się z wizją końca świata. Dzięki temu ciężko przewidzieć co się wydarzy w kolejnych rozdziałach i jak dane postacie się zachowają. Choć pierwszy tom to dość standardowa sprawa kryminalna (o ile taka może istnieć trzy miesięcy przez zderzeniem się z asteroidą), tak w tym narrator sugeruje, że za wiele wydarzeń odpowiadają osoby będące na wysokim szczeblu. Może nie każde podejrzenie spisku jest tylko wytworem wyobraźni. Może koniec świata nie nieunikniony?
Myślę, że to idealny drugi tom serii. Jest to na tyle zamknięta historia, że nie czujemy jakbyśmy czytali przedłużenie pierwszego tomu, jednak zasugerowano czego możemy spodziewać się w wielkim finale, którego już nie mogę się doczekać!
Jeśli z przyjemnością zaczytujecie się w kryminałach i macie ochotę przeczytać coś niebanalnego i zaskakującego, to Opuszczone miasto z pewnością spełni wasze wymagania. To typowy czarny amerykański kryminał, w którym nie istnieje podział na dobro i zło, a główny bohater działa w imię sprawiedliwości.