Przewodnik po gatunkach książek

Obracając się w środowisku czytelniczym zauważyłyśmy dziwną tendencję do mylenia gatunków książek. Nie chodzi nawet o egzotyczne podgatunki, których można przypisać książce kilka. Z tego powodu przygotowałyśmy krótki przewodnik, który może wyjaśni wam zależności pomiędzy kilkoma dość podobnymi gatunkami.
Young Adult i New Adult 

Young Adult (YA) - po prostu inna nazwa na literaturę o młodzieży, skierowaną do młodzieży. Główna tematyka tego gatunku to przyjaźń, pierwsza miłość czy radzenie sobie z trudną sytuacją, np. ciężką chorobą. 
Przykłady: 
Hopeless - Colleen Hoover 
Głębia Challengera - Neal Shusterman 
Chłopak na zastępstwo - Kasie West

New Adult (NA) - literatura o tzw. młodych dorosłych, czyli osobach, które stawiają pierwsze kroki w dorosłym życiu. Główna tematyka to wyprowadzka z domu, początki na studiach lub w karierze zawodowej czy odkrywanie swojej seksualności. Często możemy spotkać się z tym, że któryś z bohaterów zmaga się z traumą z przeszłości. 
Przykłady: 
Maybe Someday - Colleen Hoover 
Układ - Elle Kennedy 
Dwór cierni i róż - Sarah J. Maas

Fantastyka, Fantasy, Science Fiction i Horror 

Fantastyka - w tym gatunku są książki zawierające cokolwiek, czego nie znajdziemy w naszej rzeczywistości. Trafia tutaj wszystko co ma związek z przyszłością, magią czy wymyślonym światem. Jej główne podgatunki to Fantasy, Science Fiction i Horror.

Fantasy - gatunek, w którym akcja dzieje się w wymyślonym świecie. Świat ten może się całkowicie różnić od naszego, ale równie dobrze może mieć tylko dodatkową rasę czy magię. Często można zauważyć inspirację mitami, legendami czy bajkami. 
Przykłady:
 Kolor magii - Terry Pratchett 
Ostatnie życzenie - Andrzej Sapkowski 
Zmierzch - Stephenie Meyer

Science Fiction (Fantastyka Naukowa) - gatunek, w którym akcja dzieje się w wymyślonym świecie, ale w przyszłości spowodowanej postępem technologicznym i naukowym. Nie ma tu magii czy wampirów, za to są wycieczki w kosmos i komputery z własną świadomością. 
Przykłady: 
Illuminae - Jay Kristoff, Amie Kaufman
 Player One - Ernest Cline 
Marsjanin - Andy Weir

Horror - gatunek, w którym świat jest wykreowany na podobieństwo naszego, ale zawierający jakiś element, którego nie spotkamy w naszej rzeczywistości (zwykle mowa wtedy o zjawiskach nadprzyrodzonych). Ma na celu wzbudzić w nas przerażenie i obrzydzenie. 
Przykłady: Lśnienie - Stephen King 
Egzorcysta - William Peter Blatty 
Wywiad z wampirem - Anne Rice

Sensacja, Thriller i Kryminał

Sensacja - gatunek cechujący się szybką, dynamiczną akcją i jej częstymi zwrotami. Nie ma czasu na opisy bohaterów czy miejsc, a podczas czytania ma się wrażenie, że wszystko dzieje się przypadkowo. 
Przykłady: 
Dzień Szakala - Frederick Forsyth 
Kod Leonarda da Vinci - Dan Brown 
Przemienienie - Szczepan Twardoch

Thriller (Dreszczowiec) - gatunek, w którym napięcie rośnie stopniowo. Chwilę przed momentem kulminacyjnym akcja zostaje zawieszona, potęgując przy tym fascynację, obawę, oczekiwanie i oczywiście napięcie. Zwykle przed czytelnikiem ukrywane są najważniejsze fakty, przez co powieść kończy się nieoczekiwanym zwrotem akcji.
 Przykłady: Dziewczyna z pociągu - Paula Hawkins
 Kobieta w oknie - A. J. Finn
 Ktokolwiek widział… - Claire Douglas

Kryminał - gatunek, w którym fabuła dotyczy wszystkiego, co związane z dokonanym już przestępstwem. Dochodzenie, poszukiwanie zbrodniarzy, poszlak czy motywów. 
Przykłady: 
Studium w szkarłacie - Arthur Conan 
Doyle Morderstwo w Orient Expressie - Agatha Christie 
Księżniczka z lodu - Camilla Läckberg

Mamy nadzieje, że ten wpis trochę wyjaśni wam różnicę pomiędzy gatunkami. ;)