Czekając na jednorożce - Beth Hautala
Jakie jest wasze największe marzenie? Chcecie móc umieć latać, cofnąć czas czy sprawić, że na świecie nie będzie głodu i wojen? O czym byście marzyli, gdyby najbliższa wam osoba odeszła z tego świata zostawiając was w nowej, przerażającej rzeczywistości? W książce autorstwa Beth Hautala “Czekając na jednorożce” poznamy magiczną historię dwunastoletniej Talii, która zmuszona w kilka miesięcy przeżyć żałobę, szuka spełnienia swojego marzenia w arktycznej miejscowości Churchill.Najpiękniejsze historie to te, które nas czegoś uczą. Czasami wystarczy do tego odpowiednie słowo bohatera, czasami decyzja, która ma zmienić całą fabułę. Jednak zawsze najważniejsze jest to, co dzieje się w postaciach. Przemiany, które w nich zachodzą, mają na nas wpływ i zmieniają nasz sposób postrzegania wielu aspektów.
“Czekając na jednorożce” jest krótką, jednak bardzo skondensowaną książką. Narrację w niej prowadzi dwunastoletnia dziewczynka - Talia, która w młodym wieku doświadczyła ogromnego cierpienia. Wydarzenia w jej życiu sprawiły, że musiała szybciej emocjonalnie dojrzeć, jednak mimo wszystko nie do końca poradziła sobie z tak ogromną stratą. Balansując na granicy wielkiej żałoby, została w ciągu kilku tygodni zmuszona przenieść się na drugi koniec świata i spędzić kilka tygodni czekając na ojca, wypływającego w niebezpieczny ocean arktyczny.

Wraz z Talią odkrywamy znów piękno otaczającego nas świata, siłę przyjaźni i małych gestów, które mogą sprawić, że na czyjejś twarzy zagości uśmiech. Widzimy jak wielkiej siły potrzeba by wyrzec się bezpiecznego kokonu samotności i znów otworzyć się na to, co oferuje nam świat. Poznajemy jak krucha może być nasza pewność siebie, gdy stajemy w obliczu kolejnych zagrożeń.
Beth Hautala stworzyła historię poruszającą, bardzo emocjonalną i niepozostawiającą wątpliwości, że będzie się nad nią rozmyślało długo po przeczytaniu. Poszukiwanie mitycznych stworzeń może okazać się czymś bardzo niespodziewanym i dać nadzieję, że dla każdego z nas istnieje gdzieś jakiś jednorożec, który może spełnić nasze marzenia lub dać nam siłę, by móc im sprostać.
“Czekając na jednorożce” jest lekturą skierowaną do młodszych czytelników, którzy z pewnością wyciągną z niej najwięcej. Jednak powinna też przypaść do gustu osobom zainteresowanym literaturą Young Adult lub po prostu dla dorosłych, którzy nie dyskwalifikują dobrej książki ze względu na wiek bohaterów.