Szklany tron - Sarah J. Maas, streszczenie


Autor: Sarah J. Maas

Tytuł: Szklany tron

Wydawnictwo: Uroboros (Grupa Wydawnicza Foksal)

Data wydania: 25 czerwca 2013

Liczba stron: 520

ISBN9788377478844


Streszczenie Szklanego tronu
Książkę otwiera scena, w której Chaol znajduje Celeane w Endoverze - obozie dla niewolników, w którym spędziła ostatni rok. Prowadzi ją do księcia Doriana, który chce zobaczyć czy będzie ona mogła uczestniczyć w turnieju organizowanym przez jego ojca. Jego celem jest wyłonienie następnego Królewskiego Obrońcy, który zajmuje się głównie wykonywaniem brudnej roboty dla króla. Władca jest paskudnym, aroganckim człowiekiem, który chce podbić całą Erilea. Dziesięć lat temu wyeliminował całą magię z królestwa oraz pobliskich terenów, karząc każdego, kto choćby zachował książki na ten temat.
Celaena jest dobrą kandydatką do konkursu, ponieważ zbudowała swoją reputację będąc zabójcą (być może nawet najlepszym we wszystkich królestwach). Gdy Chaol prowadził ją z więzienia na przesłuchanie do Doriana, wyróżniła się jasnością umysłu oraz analizą ludzi i otoczenia. W końcu zgadza się na propozycję księcia i bierze udział w Turnieju pod pseudonimem Lilian Gordaina, który ma jej pomóc ukryć mroczną przeszłość.
Po roku pracy w Endovier, dziewczyna jest w kiepskiej formie. Niedożywienie odcisnęło na niej swoje piętno, sprawiając że jest słaba i chuda. Piękno, które było w przeszłości powodem do dumy, zostało umniejszone przez surowe warunki obozu pracy. Jednak od momentu zamieszkania w zamku, jest szczęśliwa będąc otoczona wykwintnymi potrawami oraz pięknymi strojami - wszystkim, co uwielbiała w swoim poprzednim życiu.
Wszyscy potencjalni uczestnicy trenują, przebywają i konkurują w zamku przez trzynaście tygodni. Dwudziestu trzech ludzi na królewskim dworze mogło wybrać swojego zawodnika i Celeana wie, że wielu z nich jej kompletnie nie zagraża, jednak niektórzy to poważni przeciwnicy. Największy postrach budzi ogromny i brutalny Cain. Został on wybrany przez najbliższego królewskiego doradcę - Diuka Perringtona. By móc pokonać swoich przeciwników Celaena ćwiczy z Chaolem, aby odzyskać swoją siłę i umiejętności. W czasie turnieju, król tworzy przeróżne konkurencje dla potencjalnych obrońców. Chaol radzi Celaenie żeby się podczas nich nie wychylała i nie ujawniała wszystkich swoich możliwości. Za jego radą trzymała się z tyłu, jednak jej siła zostaje odkryta kiedy ratuje w jednej konkurencji młodego zawodnika, który padł ofiara sabotażu Caina.
Złe rzeczy dzieją się w zamku, kiedy rozpoczyna się turniej. Przed każdą konkurencją ginie jeden zawodnik. Są mordowani i okaleczani w brutalny oraz nietypowy sposób. Nikt nikomu nie ufa i nie potrafią złączyć się w walce przeciwko zagrożeniu, więc Celanea zaczyna swoje własne śledztwo. Pewnej nocy odkrywa wejście do tajnych tuneli, które jest ukryte za tapetą w jej pokoju. Jedna droga prowadzi do mauzoleum pierwszego króla i królowej Adarlanu - Gavina i Eleny. Duch Eleny zaczyna odwiedzać Celeane w jej pokoju i snach. Tłumaczy ona bohaterce, że wieża zegarowa na zamku jest przejściem pomiędzy jej światem, a wymiarem poza nim. Ostrzega Celaene że coś złego przedostało się do zamku przez portal i to właśnie ona musi odkryć kto kontroluje złą moc. Tylko ona może powstrzymać bestię i musi zrobić to zanim portal otworzy się całkowcie i wiele okropieństw przedostanie się do jej świata.
Kiedy coraz lepiej poznajemy bohaterkę, pojawiają się znaki, że Chaol i Dorian zaczynają żywić uczucia względem Celaeny, choć u Chaola są one o wiele subtelniejsze. Celaena czuje pociąg do obu. Urok Doriana sprawia, że na jej policzkach pojawiają się rumieńce. Dzielą oni miłość do czytania oraz dobrze się bawią podczas jego późnych wizyt w jej pokoju (bez zbereźnych myśli). Z drugiej strony Celaena podziwia siłę i honor Chaola, które są widoczne podczas treningów i wykonywania obowiązków Kapitana Straży. Oboje są zdeterminowani i często się kłócą, lecz nie ulega wątpliwości, że istnieje między nimi silna więź.
Punktem zwrotnym w relacjach Celaeny z chłopcami jest jej udział w królewskim balu. Poprosiła Chaola do tańca, lecz on odmówił, więc całą noc spędza tańcząc z Dorianem. Później idą razem do jej pokoju i całują się. Kiedy wyszła po balu na balkon, Chaola obserwował ją z pałacowych ogrodów i był przekonany że myśli o jego najlepszym przyjacielu zamiast o nim.
W ciągu tygodni pobytu w zamku, Celaena spotyka dwie bardzo odmienne kobiety. Pierwszą jest księżniczka Nahemia z którą szybko się zaprzyjaźnia. Celaena zgadza się nauczyć Nahemie języka Adrelanu w zamian za to, że ona powie jej wszystko co wie na temat znaków Wyrda - starożytnego magicznego języka. Pomimo początkowych sekretów z czasem ich więź się wzmacnia. Drugą kobieta jest Lady Kaltain Rompier - typowa dworska dama, która pomimo związku z diukiem pragnie księcia Doriana. Wyczuwa związek pomiędzy swoim obiektem westchnień a Celaeną, co sprawia że gardzi swoją rywalką.
Pomiędzy wydarzeniami Celaena ujawnia przebłyski swojego dawnego życia Nahemii, Chaolowi i Dorianowi. Dzieli się historią zamordowania jej rodziców, kiedy miała osiem lat. Opowiada jak została przygarnięta przez Arobynna Hammeal i wyszkolona na zabójczynię. Jej trening był niesamowicie ciężki fizycznie i psychicznie, jednak radziła sobie doskonale, więc szybko stała się ulubienicą mistrza i tym samym doskonałym zabójcą. Opowiada o tym jak zamordowano jej ukochanego zaraz przed tym jak trafiła do obozu w Endovier. Pokazuje blizny na plecach, które pozostały po karach strażników.
Celaena w końcu odkrywa, że osobą która przywołała mroczną bestię z portalu jest Cain. Ten w strachu zamyką ją ze stworzeniem w tunelach. Celaena musi więc dostać się do grobowca, aby zdobyć miecz króla Gavina, co pozwoli jej zabić bestię. Stworzenie jednak zdąża ją ugryźć zanim dotrze do celu. Na szczęście pojawia się Nahemia, która leczy ją za pomocą magii i znaków Wyrda.
Celane dobrze radzi sobie w turnieju i bierze udział w finałowej konkurencji z Grobem i Cainem. Na rozkaz króla i diuka Perringtona, Kaltain zatruwa napój Celaeny, którym wznosi obowiązkowy toast. Celeana w niewiedzy przyjmuje truciznę przed finałowym starciem z Cainem. Napój tłumi jej zmysły, więc wydaje się, że zwycięstwo Caina jest przesądzone. Gdy leżała niezdolna do walki, otrzymywała wsparcie od Chaola stojącego niedaleko, jednak to Nehemia ratuje ją przyzywając królową Elenę, aby pozbyła się trucizny z organizmu dziewczyny. Mimo, że jej organizm jest całkowicie wyczerpany, Celaenie udaje się pokonać Caina i zostaje zwycięzcą. Cain jednak nie rezygnuje i nawet po swojej klęsce próbuje zabić Celaene. Spostrzegawczość Chaola sprawia, że ten mógł temu zapobiec i zabić przegranego.
Po swojej wygranej Celaena odwiedza Chola, którego prześladuje fakt, że zabił Caina, choć jednocześnie się z tego cieszy. Dorian trafia na moment, kiedy Ci przytulają się i wyciąga fałszywe wnioski.
Chaol gwałtownie odchodzi, a Celaena tłumaczy Dorianowi, że nie może się z nim związać pełniąc rolę Królewskiej Obrończyni. On proponuje jej związek utrzymywany w tajemnicy, jednak dziewczyna odmawia. Pragnie jego przyjaźni, a on przystaje na tę propozycję. Później Chaol odwiedza Celaenę w jej pokojach, by przeprosić za zajście z Dorianem, lecz wtedy ona oznajmia mu, że zakończyła związek z księciem. Książka kończy się w momencie kiedy Celaena podpisuje kontrakt z królem. Grozi on, że skrzywdzi Chaola, Nahemię, czy nawet rodzinę jej przyjaciółki jeśli nie spełni warunków umowy. Jednak jeśli będzie mu dobrze służyć przez cztery lata, to po tym okresie będzie wolna.